Olympia sa vrátila z Berlína bez víťazstva, no s cennými skúsenosťami a dobrým pocitom

KošiceŠport

Trojnásobný víťaz domácej vodnopólovej ligy žien ŠK Olympia Košice má za sebou druhé vystúpenie v najprestížnejšej vodnopólovej súťaži na svete - Eurolige.

Foto
Brankárka Olympie Kristína Horváthová  / KOŠICE ONLINE

Päťčlenná kvalifikačná skupina C tentoraz rozložila svoj stan v nemeckom Berlíne a súperkami zvereniek trénera Szabolcsa Eschwiga - Hajtsa boli postupne maďarský BVSC Budapešť, domáci organizátor Spandau Berlín, španielske družstvo CE Mediterrani a na záver talianske Plebiscito Padova. Turnaj sa hral od štvrtka do nedele a naše majsterky absolvovali každý deň jeden náročný zápas. Podobne ako pred rokom, ani teraz nezískali ani bod, ale vstrelili súperkám 21 gólov a pri obmene kádra so šiestimi, či siedmymi novými hráčkami získali ďalšie množstvo cenných skúseností, ktoré zúročia isto v nadchádzajúcom ročníku Slovenského pohára a v novej sezóne ženskej prvej ligy.

"Pocity po návrate domov mám veľmi dobré. Dievčatá zabojovali, získali množstvo ďalších skúseností. Nastrieľali sme celkovo 21 gólov, o ktoré sa podelilo spolu šesť hráčok.V našej bráne Kika Horváthová síce nebola v životnej forme, ale vo dvoch zápasoch nás perfektne podržala. Sumárne sme uhrali lepšie výsledky ako pred rokom u nás doma keď sme skupinu organizovali, naozaj sme v podstate spokojní," prezradil krátko po návrate z nemeckého Berlína o svojich pocitoch viac tréner Hajts.

Veľa času na zohratie košická Olympia nemala, od začiatku novej sezóny je kalendár akciami riadne nabitý, koniec - koncov krátko pred odchodom do Berlína sa z Turecka vrátili slovenské vodnopólové reprezentantky, ktoré vybojovali postup na januárové ME do Budapešti, vymenili pár vecí a hneď nabrali smer Euroliga. Aj po nej je program nahustený, Olympia si poriadne nevydýchne: "Vedel som, že do družstva príde šesť nových hráčok, posilinili sme sa dvoma hráčkami z Ukrajiny, ale kvôli kvalifikácii o postup na ME 2020 som ich celý mesiac nemal k dispozícii, pretože boli v príprave na kvalifikačné stretnutia, času bolo menej ako málo a termínovník je nabitý," zamýšľa sa trénerský bard.

A ako on vnímal cestu skupinou v nemeckom Berlíne, od ktorej si sľuboval dobrý výsledok minimálne v zápase s domácimi hráčkami z tímu Spandau Berlín ? ,,Boli sme presvedčení, že s domácimi budeme hrať vyrovnanú partiu, čo sa aj stalo. V priebehu tretej štvrtiny sme prehrávali len o gól 5:6. Naše 14-ročné hráčky zatial nedisponujú takými skúsenosťami, aby sme dokázali ten výsledok nejakým spôsobom otočiť. Mladé hráčky si však Euroligu zaslúžili svojim zanietením a prístupom, sú veľmi perspektívne, ale na také ťažké stretnutia ešte nie sú zrelé."

Pred nedeľným zápasom proti vysokému favoritovi sa dokonca zranila jedna z opôr Emma Junasová a zranením bola sužovaná aj ďalšia z našich hráčok Daniela Tóthová : "Emma sa v predposlednom zápase zranila a nemohla nastúpiť a dokonca 30 minút pred duelom aj Daniela mala problémy s kolenom. Hneď mi teda vypadli dve hráčky o to viac som dievčatá požiadal, aby hrali mimoriadne disciplinovane a nie ,, hurá systémom." Odohrali proti víťazovi skupiny jeden pekný zápas, za ktorý ich chcem pochváliť, bolo to naozaj na úrovni.Dali sme Padove 5 gólov, čo nie je zlé," zamýšľa sa Eschwig-Hajts.

V tíme nájdeme aj spomínané mladé hráčky, ako im hovorí kapitánka Janka Kurucová - mladé ríbezle, ktoré sa zhostili svojej úlohy a nesklamali a aj takáto, hoci len krátka minutáž dá dievčatám chuť do ďalšej dobrej práce. A ako sa na to díva tréner našich majsteriek ? ,,Dal som im priestor v zápasoch na pár minút, ale vážne, nesklamali ma. Bola tam istá dávka rešpektu a som rád, že zažili atmosféru najlepšej súťaže na svete. Sú pre nás prísľubom ! " 

Dá sa vôbec táto súčasná Olympia porovnať s Olympiou spred roka ? ,,Je teraz pekne vidieť, že sme išli výkonnostne nahor, uhrali sme lepšie výsledky ako pri našej premiére pred rokom. Reálne sa treba pozrieť na to, v akých podmienkach my trénujeme a kde sa nachádzajú naše súperky. Popravde, musíme zlepšiť ešte veľmi veľa vecí v tréningovom procese, alebo v samotnom doplnení kádra." 

Po uplynulom roku, keď Olympia jednu zo skupín organizovala, teraz vyrazila do Berlína a košická výprava zažila organizáciu skupiny aj z iného súdka : ,,My v Košiciach sme zorganizovali skupinu predsa len na vyššej úrovni. Najprv boli problémy s vlajkou a namiesto slovenskej dali slovinskú, potom mali obrovské problémy v interpretácii mien našich dievčat atd, boli tam v podstate menšie problémy, ale samotný výsledok to nejako neovplyvnilo. A čo to dalo mne ? Aj ja som sa niečo nové od mojich trénerských kolegov naučil, hlavne zo situácií, ktoré predviedli hráčky z Talianska a Španielska, bol to poučný turnaj.Verím tomu, že skúsenosti, ktoré sme nabrali, zúročíme už o pár dní v našich súťažiach," dopĺňa v závere tréner Hajts.

autor: KOŠICE ONLINE

Komentáre