Ombudsmanka Dúhový Pride podporí aj osobne, SNS vidí dôvod na jej odchod

SlovenskoSpravodajstvo

Jaroslav Paška uviedol, že osoba, ktorá sa nezasadzuje o práva nenarodených detí, zdravotne postihnutých, starých, nemocných, či sociálne odkázaných a chodí sa len predvádzať na „Dúhové pochody“, nepatrí na post verejného ochrancu práv.

Osobná účasť a vyvesená dúhová vlajka na úrade. Aj takýmto spôsobom podporuje verejná ochrankyňa práv Mária Patakyová sobotňajší Dúhový Pride, ktorý začína popoludní na bratislavskom Hviezdoslavovom námestí. Koaličná SNS vníma počínanie ombudsmanky ako problém, hovorí, že jej účasť na Dúhovom Pride 2018 bude jej opakovaným zlyhaním a oprávneným titulom na ukončenie výkonu funkcie.

Patakyová vyvesila dúhovú vlajku ešte v piatok (13.7.). Aj pred týmto krokom ju už skôr SNS varovala. Na podujatí zároveň vystúpi osobne, keďže „z ľudskoprávneho hľadiska sa situácia pre LGBTI ľudí od minulého roka nezmenila“. Ombudsmanka už zareagovala aj na vyjadrenie ministra spravodlivosti Gábora Gála (Most-Híd) o plánovanej možnej zmene záväzkových vzťahov, ktorá by odzrkadľovala majetkové záležitosti párov rovnakého pohlavia. V liste, ktorý mu adresovala, ocenila jeho snahu o zmenu, ale zároveň ho upozornila, že situáciu je potrebné riešiť čo najkomplexnejšie.

„Pre naplnenie požiadavky rešpektovania a ochrany rodinného a súkromného života párov rovnakého pohlavia bude potrebné právne upraviť nielen vybrané časti zo spoločného života párov rovnakého pohlavia, ale ich spoločný život v čo najširšom zmysle,“ napísala Patakyová v liste.

Patakyová tvrdí, že právne prehliadanie homosexuálnych vzťahov a chýbajúca právna úprava rodinného a súkromného života párov rovnakého pohlavia na Slovensku je z pohľadu medzinárodných ľudskoprávnych záväzkov SR z dlhodobého hľadiska neudržateľná. Aj preto podporuje Dúhový Pride osobne.

Foto
Dúhový pochod v Bratislave roku 2011 / TASR

Prvý podpredseda SNS Jaroslav Paška uviedol, že osoba, ktorá sa nezasadzuje o práva nenarodených detí, zdravotne postihnutých, starých, nemocných, či sociálne odkázaných a chodí sa len predvádzať na Dúhové pochody, nepatrí na post verejného ochrancu práv. „Ten má chrániť ľudské práva občanov Slovenska bez rozdielu vierovyznania, pôvodu, pohlavia, veku, národnosti, či zdravotnej spôsobilosti, s dôrazom na ochranu práv najzraniteľnejších skupín obyvateľstva a jednotlivcov. Úrad verejného ochrancu práv patrí a má slúžiť všetkým občanom SR, nie iba ombudsmankinej obľúbenej LGBTI,“ odkázal.

SNS podľa jeho slov akceptuje vnímanie sexuálnej orientácie ako súkromnej záležitosti, pokiaľ táto nezasahuje do práv iných osôb. Považuje však za pozoruhodné, že ak sa niekto z prostredia LGBTI uchádza o verejnú funkciu, označuje otázku sexuality prevažne za osobnú, neverejnú záležitosť. „Po zaujatí významnejšej verejnej funkcie však neraz začne získanú pozíciu zneužívať na uprednostňovanie potrieb homosexuálnej komunity, tak v oblasti personálnych nominácií, ako aj v presadzovaní jej rôznorodých potrieb a záujmov,“ uviedol Paška.

Na podporu pochodu sa postavilo 29 veľvyslanectiev a Zastúpenie Európskej komisie na Slovensku. „Ako medzinárodní priatelia a partneri Slovenskej republiky sa pripájame k oslavám PRIDE a zdôrazňujeme náš záväzok chrániť a obhajovať ľudské práva všetkých ľudí bez rozdielu. Dúhové pochody sú oslavou významných prínosov LGBTI+ osôb pre spoločnosť a potvrdením toho, že rešpekt si zaslúži každý, bez ohľadu na sexuálnu orientáciu alebo rodovú identitu,“ napísali v spoločnom vyhlásení.

 

Zdroj: TASR

Komentáre