Omikron straší Európu: Čo vieme o novom variante koronavírusu

SvetKoronavírus

Kvôli novému variantu koronavírusu SARS-CoV-2 padajú akciové trhy, stúpajú ceny ropy, zatvárajú sa hranice. Výrobcovia vakcín netrpezlivo čakajú na laboratórne analýzy, európske štáty sprísňujú opatrenia.

Foto
Minulý piatok 26. novembra označila WHO novoobjavený omikron ako variant vyvolávajúci znepokojenie. Podľa jej odborníkov nie je vylúčené, že môže byť infekčnejší  ako predchádzajúci variant delta (Ilustračná fotografia) / TASR

Aktuálne je známych minimálne sedem variantov koronavírusu SARS-CoV-2 (alfa, beta, gama, delta, lambda, mu, omikron). Vo svete je dnes najrozšírenejší agresívny delta variant.

Nový variant koronavírusu pomenovala Svetová zdravotnícka organizácia WHO po pätnástom písmene gréckej abecedy – omikron. Tento týždeň sa začal rýchlo šíriť po celom svete. Padajú akciové trhy, stúpajú ceny ropy, zatvárajú sa hranice, výrobcovia vakcín netrpezlivo čakajú na laboratórne analýzy, Európa je vystrašená. 

Minulý piatok 26. novembra označila WHO novoobjavený omikron ako variant vyvolávajúci znepokojenie. Podľa jej odborníkov nie je vylúčené, že môže byť infekčnejší ako predchádzajúci variant delta.

Foto
Omikron má bezprecedentné množstvo mutácií, z ktorých niektoré sú znepokojujúce pre ich potenciálny vplyv na vývoj pandémie, tvrdia odborníci z WHO (Ilustračná fotografia) / Flickr/Archive

Omikron bol prvýkrát identifikovaný 25. novembra vedcami v Južnej Afrike vo vzorkách odobratých 14. až 16. novembra. Predbežné testy naznačujú, že sa šíri veľmi rýchlo. V tejto krajine získal za rekordných menej ako 20 dní dominanciu nad predošlým variantom delta.

Momentálne sa overuje, či je skutočne nákazlivejší ako predošlé varianty. S cestujúcimi z Južnej Afriky a Botswany sa dostal najprv do Austrálie, Honkongu, Izraela a Kanady.

Čo sa týka Európy, doteraz ho zaznamenali v Rakúsku, Dánsku, Británii, Nemecku, Taliansku, Portugalsku, Holandsku a Česku. Každý deň sa objavuje v ďalších a ďalších krajinách. Obvykle u ľudí, ktorí sa nedávno vrátili z južnej Afriky.

Variant koronavírusu omikron sa pravdepodobne medzinárodne rozšíri. Predstavuje veľmi vysoké globálne riziko nárastu infekcií, ktoré môže mať závažné následky pre niektoré oblasti, vyhlásila v pondelok 29. novembra Svetová zdravotnícka organizácia.

Omikron má bezprecedentné množstvo mutácií, z ktorých niektoré sú znepokojujúce pre ich potenciálny vplyv na tvývoj pandémie, uviedla WHO. Celkové riziko spojené s novým variantom je posudzované ako veľmi vysoké.

Foto
Omikron nesie veľmi výnimočnú konšteláciu asi 50 mutácií, ktoré v takejto kombinácii neboli pozorované nikdy predtým (Ilustračná fotografia) / TASR

Juhoafrická lekárka Angelique Coetzee, ktorá na nový variant koronavírusu upozornila ako prvá, pozorovala, že jeho príznaky sú u zdravých pacientov síce nezvyčajné, ale celkom mierne. Je presvedčená, že tento variant by mohol spôsobiť komplikácie hlavne u starších a nezaočkovaných ľudí s pridruženými chorobami ako cukrovka alebo ochorenia srdca.

V súvislosti s novým variantom koronavírusu zbystrila pozornosť začiatkom novembra, keď do jej ambulancie v Pretórii začali prichádzať pacienti s inými symptómami ochorenia COVID-19 v porovnaní s tými, aké liečila predtým.

Boli medzi nimi mladí ľudia rôzneho pôvodu, ktorí sa cítili veľmi vyčerpaní. Žiadny pacient netrpel stratou chuti alebo čuchu. Keď boli 18. novembra pozitívne testovaní štyria členovia jednej rodiny, ktorí boli úplne vyčerpaní, informovala o tom poradný vakcinačný výbor v Juhoafrickej republike.

Foto
Ako prvá upozornila na nový variant koronavírusu juhoafrická lekárka Angelique Coetzee / robertocavada.com

Zatiaľ sme zistili, že infikovaní nestratia chuť ani čuch. Môžu mať mierny kašeľ. Nemajú žiadne výrazné príznaky. Niektorí z infikovaných sa v súčasnosti liečia doma, komentovala prejavy omikronu predsedníčka Juhoafrickej lekárskej asociácie.

Doposiaľ boli na COVID-19 s príznakmi nového variantu pozitívne testované asi dve desiatky pacientov doktorky Angelique Coetzee. Väčšinou to boli zdraví muži, ktorí sa cítili unavení. Asi polovica z nich nebola zaočkovaná.

Mali sme jeden veľmi zaujímavý prípad, keď prišlo približne šesťročné dieťa s teplotou a veľmi vysokou tepovou frekvenciou. Keď som ho však vyšetrovala o dva dni neskôr, bolo na tom oveľa lepšie,“ prezradila Coetzee.

Foto
Spike proteín omikronu má niekoľko mutácií, ktoré sa nachádzajú aj v predošlých variantoch a o ktorých sa predpokladá, že výrazne prispievajú k infekčnosti vírusu / Flickr/Archive

Omikron nesie veľmi výnimočnú konšteláciu asi 50 mutácií, ktoré v takéjto kombinácii neboli pozorované nikdy predtým. Vrátane viac ako 30 mutácií na jeho spike proteíne, ktorý koronavírus používa na pripojenie sa k ľudským bunkám.

Spike proteín omikronu má niekoľko mutácií, ktoré sa nachádzajú aj v predošlých variantoch a o ktorých sa predpokladá, že výrazne prispievajú k infekčnosti vírusu.

Na receptore ACE2, teda proteíne, ktorý pomáha vytvárať vstupný bod pre koronavírus na infikovanie ľudských buniek, má nový variant až desať mutácií. Len pre porovnanie, variant beta má tri a variant delta iba dve mutácie,  popisuje juhoafrický bioinformatik Tulio de Oliveira.

Foto
Čo sa týka Európy, doteraz ho zaznamenali v Rakúsku, Dánsku, Británii, Nemecku, Taliansku, Portugalsku, Holandsku a Česku. Každý deň sa objavuje v ďalších a ďalších krajinách. Obvykle u ľudí, ktorí sa nedávno vrátili z Južnej Afriky (Ilustračná fotografia) / TASR

Prekvapivo vysoký počet mutácií na novom koronavírusovom variante omikron môže naznačovať, že tento variant sa vyvinul u pacientov s HIV alebo s inými poruchami imunitného systému, uvádza popredný nemecký imunológ Carsten Watzl.

Generálny tajomník Nemeckej imunologickej spoločnosti (DGfI) Watzl sa pri tomto tvrdení odvoláva na podobné zistenia, ku ktorým vedci prišli pri iných prípadoch. V tele človeka s oslabenou imunitou sa totiž vírus môže opakovane duplikovať.

Počas tohto procesu sa môžu opakovane vyskytnúť izolované mutácie, ktoré nemusia dať vírusu nijakú výhodu, ale v dôsledku zlyhania imunitného systému sa môžu opakovane množiť, vysvetľuje Watzl. Reduplikovanie vírusu tak môže viesť k vzniku ďalších mutácií. Ak sa spoja, poskytnú vírusu ďalšie výhody.

Mnoho pacientov s HIV nedostáva v Afrike adekvátnu liečbu, a preto má výrazne oslabený imunitný systém, myslí si Watzl. Na to, aby sa predišlo šíreniu variantov s takým veľkým množstvom mutácií, aké má omikron, je potrebné identifikovať ľudí s oslabenou imunitou nakazených koronavírusom a izolovať ich až dovtedy, kým neprestanú byť infekční.

Ak vírus aj v nejakom človeku výrazne zmutuje, skutočne nebezpečné je odovzdanie zmutovaného vírusu ďalej, tvrdí Carsten Watzl.

Foto
Omikron variant sa na Slovensku v doposiaľ testovaných vzorkách nepotvrdil. V sekvenovaní vzoriek sa stále pokračuje (Ilustračná fotografia) / TASR

To, či táto kombinácia mutácií umožní odolnosť nového variantu voči súčasne podávaným vakcínam, sa ešte nevie. Tiež nie je jasné, či priebeh ochorenia, ktoré omikron vyvolá, bude viac alebo menej vážnejší ako pri doterajších variaintoch.

Na potvrdenie týchto hypotéz je jednoducho potrebných viac analýz a výskumov. Dobrá správa je, že momentálne používané PCR testy dokážu zachytiť aj prítomnosť omikorn variantu. 

Profesor Andrew Pollard, riaditeľ vedeckej skupiny z Oxfordskej univerzity (Oxford Vaccine Group) tvrdí, že existujúce proticovidové vakcíny mohli byť účinné aj pri prevencii závažného priebehu tohto ochorenia spôsobeného novoobjaveným koronavírusovým variantom. 

„Ak sa pozriete na to, kde sa na takzvanom spike proteíne nachádza väčšina mutácií, ide o podobné oblasti, v ktorých sme mutácie doteraz pozorovali aj u predošlých koronavírusových variantov. To svedčí o tom, že napriek mutáciám vyskytujúcim sa v nových variantoch, vakcíny naďalej chránia pred veľmi ťažkým priebehom ochorenia tak isto ako predtým pri variantoch alfa, beta, gama a delta, vysvetľuje profesor.

Je treba počkať niekoľko týždňov, kým sa tieto predpoklady potvrdia. Je však mimoriadne nepravdepodobné, že by došlo k opätovnému naštartovaniu pandémie u zaočkovanej populácie, ako sme videli minulý rok, dodáva Andrew Pollard. 

 

 

Foto
To, či táto kombinácia mutácií umožní odolnosť nového variantu voči súčasne podávaným vakcínam, sa ešte nevie. Tiež nie je jasné, či priebeh ochorenia, ktoré omikron vyvolá, bude viac alebo menej vážnejší ako pri doterajších variantoch (Ilustračná fotografia) / Flickr/Archive

Slovenský Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) vyzval ľudí, ktorí za posledných 14 dní navštívili Juhoafrickú republiku, Botswanu, Namíbiu, Lesotho, Eswatini, Mozambik, Zimbabwe, Izrael, Hongkong a Seychely, aby sa urýchlene nahlásili na e-mailovú adresu omikron@uvzsr.sk. Na výzvu ÚVZ pre cestujúcich do pondelka do 12.00 hod. zareagovalo približne 120 ľudí.

Omikron variant sa na Slovensku v doposiaľ testovaných vzorkách nepotvrdil. V sekvenovaní vzoriek sa stále pokračuje.

Vzhľadom na nový variant omikron sme prispôsobili organizáciu sekvenovania vzoriek tak, aby pozitívne vzorky od ľudí, ktorí prišli z potenciálne rizikových krajín, boli sekvenované prioritne, informovala v pondelok 29. novembra hovorkyňa Úradu verejného zdravotníctva SR Daša Račková.  

 Zdroj: TASR/SITA/WHO

Komentáre