Omrzliny a podchladenie netreba v zimnom období podceňovať

KošiceSpravodajstvo

Čím je chladnejšie, tým skôr sa u vás prejavia prvé príznaky.

Omrzliny sú pomerne bežným, ale o to viac podceňovaným zdravotným stavom, ktorý môže v najhoršom prípade skončiť amputáciou postihnutého miesta. K omrzlinám dochádza, keď je pokožka vystavená teplotám pod bodom mrazu, chladnému veternému počasiu alebo studenej vode. Viktória Zemianska z košickej záchranky pre Rádio Košice uviedla, že počas zimy treba preto sledovať vonkajšiu teplotu a primerane sa obliecť:

„Neplatí pravidlo, čím hrubšie, tým lepšie, tam je podstata skôr vrstviť a v dnešnej dobe toho množstva oblečenia do zimného počasia máme veľmi veľa. Určite nejaké termo prádlo je vhodné, nezabúdať na to, že aj tie koncové časti tela musíme mať v teple, čiže nejaké rukavice a dobre zvolená vhodná obuv.“

Foto
Lekára by ste mali navštíviť, ak sú vaše omrzliny závažnejšie / Unsplash

Najlepšie je však zdržiavať sa v mraze čo najmenej. Omrzliny ale môžu nastať aj pri teplotách okolo nuly a môžu vzniknúť rýchlejšie, než si myslíte. Čím je chladnejšie, tým skôr sa u vás prejavia prvé príznaky.

„Vidíme také ako keby škvrny, nie sú to vyslovene modriny, skôr je to telo také bledšie alebo do biela. Potom sa nám môžu vyskytovať aj pľuzgiere, niekedy to iniciuje opačný stav, ako keď sa popálime, to už je taký vyšší stupeň, ale najlepšie je nejako aktívne to zahrievať,“ dodala Zemianska.

Lekára by ste mali navštíviť, ak sú vaše omrzliny závažnejšie. Teda, keď sa začnú po ohriatí tvoriť pľuzgiere alebo je miesto znecitlivené.

„Treba zvoliť nejaký pohyb, ak sú to ruky, tak ich môžeme viac prekrvovať. Nie je veľmi vhodné dávať to pod horúcu vodu, aby sme si neurobili presne ten opačný efekt. Keď sme na nejakej chate, tak si môžeme na chvíľu sadnúť ku krbu, poprípade vypiť nejaké teplé tekutiny, no nie alkohol. Ten sa neodporúča vzhľadom na to, že cievy sa pri užití alkoholu rozširujú a takisto sa rozširujú aj pri podchladeniach, čiže ono by to možno len podporilo celý ten proces,“ vysvetlila Zemianska.

Ako potvrdila, aj záchranná služba v Košiciach eviduje každý rok ľudí s omrzlinami či podchladením. Väčšinou ide ale o osoby, ktoré žijú na ulici. Ak takého človeka stretnete, je potrebné privolať mestskú políciu. Akonáhle by ste spozorovali na človeku nejaké ďalšie zdravotné ťažkosti, treba kontaktovať zdravotníkov:

„Pozrieť sa, porozprávať sa s ním, zistiť či na nás nejako reaguje, a či je schopný nejakého pohybu. Niekedy je ťažké s takýmito ľuďmi komunikovať vzhľadom na to, že ten alkohol tam zohráva veľkú úlohu, niekedy tí ľudia bývajú až agresívni, takže aj v tomto prípade určite prvotne myslieť na vlastnú bezpečnosť. A ak sa to nedá a komunikácia je naozaj taká obmedzená, vtedy to riešiť primárne s políciou.“

Ak na niekom zbadáte omrzliny, treba ho na to upozorniť, človek sám si to nemusí všimnúť, ani po dlhšej dobe po príchode do tepla. Omrzliny hrozia aj zvieratám, preto ich v čase veľkých mrazov netreba nechávať vonku.

 

Autor: RÁDIO KOŠICE


 

Komentáre