Opatrenia proti šíreniu koronavírusu sa týkajú aj košických medikov či veriacich

KošiceKoronavírus

Česko sprísňuje niektoré pravidlá.

Na Slovensku je zatiaľ potvrdených päť prípadov nákazy novým koronavírusom. Prvý sa vyskytol v piatok (6.3.) u 52-ročného muža z Kostolišťa v okrese Malacky a následne v sobotu (7.3.) u jeho manželky a syna, ktorý pricestoval z Benátok. Ďalšie dva pozitívne prípady sú tiež na západnom Slovensku. Ide o jednu osobu z Bratislavy a druhú zo Senca. Opatrenia v súvislosti s ochorením prijíma aj mesto Košice.

Opatrenia sa budú týkať škôl a školských zariadení v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Košice a tiež Magistrátu mesta Košice, všetkých pracovísk a mestských podnikov a zamestnancov samosprávy. V pondelok je zvolané pracovné stretnutie vedenia mesta, odborných zamestnancov z referátu civilnej ochrany a referátu školstva, riaditeľov škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Košice, na ktorom sa budú prejednávať ďalšie kroky v prípade, že by došlo k vyhláseniu mimoriadnej situácie,“ uviedol hovorca mesta Košice Vladimír Fabian s tým, že počas týždňa sa budú realizovať aj dve školenia zamestnancov škôl a školských zariadení: „Prizvaní budú takisto aj riaditelia škôl, ktoré nie sú v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Košice. Primátor mesta sa stretne aj s regionálnou hygieničkou Úradu verejného zdravotníctva, pričom budú hovoriť o ďalšom postupe.“

Foto
Zdravotná kontrola pasažierov v súvislosti s hrozbou šírenia koronavírusu  / TASR

Študenti s príznakmi respiračného ochorenia sa nemôžu zúčastňovať výučby

Dekan Lekárskej fakulty Univerzity Pavla Jozefa Šafárika (LF UPJŠ) v Košiciach Daniel Pella tiež nariadil viaceré opatrenia vrátane zrušenia tzv. kontaktnej výučby vo všetkých zdravotníckych zariadeniach. Medici v najbližších dňoch neabsolvujú praktické cvičenia v lôžkových nemocničných zariadeniach a ambulanciách. Zároveň sa zavedie náhradná výučba, ktorá bude kontrolovaná minimálne raz za týždeň, a to z toho dôvodu, aby sa predišlo nepredvídateľnej a nežiaducej migrácii študentov, predovšetkým cestám do zahraničia. Študenti budú mať aj simulátorovú výučbu, a to buď v priestoroch LF, alebo v nemocniciach za dodržania všetkých preventívnych opatrení. Náhradná výučba sa bude realizovať aj formou prednášok, kontrolovaného samoštúdia, štúdia prostredníctvom elektronických médií alebo riešeniami kazuistík.

Pella upozorňuje študentov, že sa bude pravidelne kontrolovať ich prezencia pomocou ISIC kariet. „Prikazujem, aby pri objavení sa možných príznakov ochorenia koronavírusom, všetci chorí (študenti či zamestnanci) kontaktovali patričné infolinky, resp. telefonicky kontaktovali svojho praktického lekára. Zakazujem študentom zúčastňovať sa na výučbe s akýmikoľvek príznakmi respiračného ochorenia, a/alebo zvýšenou telesnou teplotou. Študenti a zamestnanci, ktorí boli v uplynulých štrnástich dňoch v rizikových oblastiach výskytu koronavírusu, predovšetkým v Taliansku, ostanú počas dvoch týždňov od návratu na Slovensko v domácom prostredí, pričom  im bude určená  forma samoštúdia alebo práce v domácom prostredí,“ uviedol Pella.

Študenti a zamestnanci sú povinní oznamovať svoje súkromné zahraničné cesty do najviac postihnutých oblastí. „V  súvislosti s  opatreniami, ktoré zaviedla talianska vláda, prikazujem študentom postupovať v  súlade s  týmto odporučením a  necestovať do regiónov (Lombardia + ďalšie regióny na severe Talianska), v  ktorých je prísna karanténa do 3. apríla 2020,“ dodal Pella s tým, že zahraničné pracovné cesty je potrebné redukovať na minimum až do stabilizácie situácie. Zamestnanec nemôže odísť na služobnú cestu bez predchádzajúceho schválenia dekanom alebo zastupujúcim členom vedenia LF UPJŠ.

Foto
Dezinfekcia auly a posluchární LF UPJŠ / https://www.facebook.com/upjslf

Opatrenia ovplyvnili aj liturgiu

Katolícka cirkev tiež prijala viaceré opatrenia v súvislosti s výskytom koronavírusu na Záhorí. Predseda Konferencie biskupov Slovenska (KBS) a bratislavský arcibiskup Stanislav Zvolenský uplynulý piatok vydal odporúčania, ktoré súvisia s prevenciou pred šírením nového koronavírusu. „Kým trvá nebezpečenstvo nákazy, neodporúčame organizovať pútnické zájazdy na Slovensku ani do zahraničia. Spoločné podujatia okrem liturgických slávení treba obmedziť. Veriacich, ktorí sa necítia dobre, majú zvýšenú teplotu alebo príznaky ochorenia, prosíme, aby zostali doma, kým sa ich stav nezlepší. V chrámoch odporúčame dočasne nepoužívať sväteničky a z lavíc odložiť spoločné predmety, knižky, ružence. Košíky pre milodary nech sa nepodávajú z rúk do rúk,“ skonštatoval hovorca KBS Martin Kramara.

Viaceré odporúčania sa týkajú aj liturgie či niektorých sviatostí. Chorí veriaci sa nemusia zúčastniť bohoslužieb, čo potvrdil aj Kramara: „Znak pokoja v liturgii možno zatiaľ vynechať alebo odporučiť iba vzájomný úklon hlavy namiesto podávania rúk. Na vysluhovanie sviatosti zmierenia sa odporúča použiť spovednice s mriežkou, ktorú treba opatriť priesvitnou zábranou. Vyhnúť sa treba aj preplneniu chrámových priestorov. Kňazi nech vo zvýšenej miere dodržiavajú hygienu, starostlivo si pred bohoslužbami umývajú ruky a používajú dezinfekčné prostriedky.“ Zvolenský zároveň v Bratislavskej arcidiecéze zaviedol aj ďalšie opatrenie, a to možnosť podávania prijímania na ruku. Toto odporúčanie platí do 31. marca.

Sprísnenie odporúčaní

Prvý marcový deň sa v Česku prvýkrát potvrdila nákaza koronavírusom u 68-ročného muža. Odvtedy počet nakazených stúpol na 26 pacientov. V Česku žije viac ako 170-tisíc Slovákov, ktorí sa tam presťahovali alebo prišli za prácou či štúdiom. „Odkedy sa potvrdil prvý prípad koronavírusu v Prahe, všimla som si, že ešte predtým, ako to potvrdili, boli už nápisy, že nemajú rúška a odvtedy ľudia začali panikáriť, napríklad vypredávajú hygienické potreby alebo trvanlivé potraviny. Keď niekto ide po ulici, tak si to veľmi nevšimne. Zároveň niektoré firmy robia opatrenia, že dávajú štrnásť dní home office, aby či už po ceste do práce, alebo v samotnej kancelárii si tie baktérie neodovzdávali,“ vysvetlila Košičanka Romana.

Ľudia nepociťujú veľkú paniku, ale všímajú si zvýšené preventívne opatrenia v ich okolí. Ako doplnila Romana, po tom, čo sa v piatok potvrdil prvý prípad koronavírusu aj na Slovensku, niektoré firmy sprísnili pravidlátýkajúce sa už aj Slovákov: „Nám v práci odporučili necestovať do zahraničia, samozrejme, Slovensko sa berie ako zahraničie, a teda musia riešiť rušenia zahraničných ciest. Vedia o tom, že to tu je, ale myslím si, že sa ľudia skôr snažia dbať na hygienu, ale nejaký ruch sa okolo toho nerobí, ale predchádza sa tým ochoreniam a zvyšujú sa opatrenia.“ Situáciu ohľadom koronavírusu budeme aj naďalej sledovať.

 

Autor: KOŠICE ONLINE

 

Komentáre