Opatrenia sa sprísňujú najmä pre nezaočkovaných

SlovenskoKoronavírus

Za ich porušovanie hrozia vysoké pokuty.

Od dnešného dňa vstúpili do platnosti nové protiepidemiologické opatrenia. Dôvodom je neustále sa zhoršujúca situácia. Premiér Eduard Heger upozorňuje, že sa nemôžu venovať len koronavírusu:

„Dnes už je riziko, že nebude poskytnutá zdravotná starostlivosť nielen pre covidových pacientov, ale problém je, že sú ohrození už aj zaočkovaní pacienti, čiže akýkoľvek pacient z hľadiska bielej medicíny, plánovaných operácií, ktoré sa odkladajú a taktiež z hľadiska sanitiek. My naozaj môžeme byť v riziku, že nebude môcť prísť pre nás sanitka, pretože vezie práve covidového pacienta.“

Približne 80 percent z celkového počtu hospitalizovaných COVID pacientov sú nezaočkovaní. Preto sa vláda spolu s konzíliom odborníkov rozhodla sprísniť opatrenia najmä pre nich.

„Áno, je to lockdown pre nezaočkovaných, kvôli ich ochrane. Áno, nájdete v COVID automate prístup týchto ľudí do esenciálnych obchodov. Zrovnoprávnili sme kompletne zaočkovaných s prekonanými. Tieto dve skupiny ľudí budú v mnohých ohľadoch zvýhodňovaní. Nemusia sa dvakrát do týždňa testovať do práce, môžu slobodne chodiť do obchodov, teda nielen do esenciálnych, ale aj do nákupných centier,“ vysvetlil Heger.

Foto
Ilustračná fotografia / TASR

Nezaočkovaní sa nemôžu zúčastňovať ani hromadných podujatí. Očkovaní a prekonaní sa tiež nevyhnú opatreniam. V čiernych okresoch sú úplne zatvorené wellnessy, fitnescentrá a reštaurácie fungujú len formou výdajných okienok a donášok.

„Pokiaľ prídete do reštaurácie a nikto vás neskontroluje, prosím vás, žiadajte si to, aby ste boli skontrolovaní, aby ste si boli istí, že ste v bezpečnom prostredí, aby sme si boli istí, že opatrenia, ktoré máme, už nebudeme musieť naďalej sprísňovať. Ešte raz chcem poďakovať našim zdravotníkom, hygienikom a všetkým, ktorí bojujú v prvej línii,“ povedal minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský.

Vláda okrem očkovania apeluje aj na znižovanie mobility. Minister obrany Jaroslav Naď prosí aj politické strany, aby neorganizovali hromadné podujatia či protesty, pretože prispievajú k šíreniu nákazy:

Nasadzujeme 400 príslušníkov Ozbrojených síl po celom Slovensku na riešenie covidovej situácie a budeme nasadzovať ďalších. Rozprávali sme sa aj s pánom ministrom zdravotníctva, urobme také opatrenia, aby sme mohli tých vojakov poslať ešte viac v súlade s legislatívou, a to veľmi skoro. Všetci pomáhajú, ako vedia. Pomáhame aj regionálnym úradom verejného zdravotníctva v trasovaní. Veľmi apelujeme na ľudí, aj na tých, ktorí si vážia prácu Ozbrojených síl, aby pomáhali, aby sa dali zaočkovať.“

Na dodržiavanie opatrení nielen na masových podujatiach dohliada polícia. Tá bude po novom kontrolovať aj prevádzky a za porušenie pravidiel hrozia pokuty až do výšky päťtisíc eur, čo potvrdil aj minister vnútra Roman Mikulec:

„Budeme aj naďalej kontrolovať opatrenia a tvrdo postihovať ich porušovanie tak, ako sa to deje aj dnes a v uplynulých mesiacoch. Viete veľmi dobre, že za uplynulé mesiace bolo niekoľko prípadov, kedy boli napádaní zdravotníci, lekári, sestry, zdravotný personál. K tomuto jednoznačne nesmie dochádzať a nesmie pár desiatok, možno stoviek ľudí tu terorizovať ostatných slušných občanov.“

Pre zamestnávateľov sa zmeny zatiaľ len chystajú. Na pracovisku by mal byť v najbližších dňoch povinný režim OTP. Na východe sú okrem Prešova, Sabinova a Rožňavy všetky okresy čierne. Aj metropola východu teda musí od dnešného dňa počítať s obmedzeniami.

 

Autor: RÁDIO KOŠICE

 

Komentáre