Opoziční poslanci aj prezidentka sa opäť obrátili na Ústavný súd

KošiceSpravodajstvo

Predmetom posúdenia budú dva zákony.

Ústavný súd sídliaci v Košiciach posúdi ústavnosť dvoch zákonov. V prvom prípade ide o zákon o tohtoročnom štátnom rozpočte. Súd totiž prijal na ďalšie konanie návrh skupiny opozičných poslancov parlamentu, ktorí vidia rozpor prijatého zákona s Ústavou a ústavným zákonom o rozpočtovej zodpovednosti. Zároveň však nevyhovel ich návrhu na pozastavenie účinnosti zákona.

Poslanci namietali okrem iného závažné procedurálne nedostatky pri prijímaní napadnutého zákona:

„Napadnutý zákon je výsledkom svojvoľného postupu zákonodarcu, ktorý hrubým ignorovaním pravidiel legislatívneho procesu závažne porušil ústavné princípy demokratického a právneho štátu, legality, zákazu svojvôle a ochrany slobodnej súťaže politických síl v demokratickej spoločnosti a z nich vyplývajúce ústavné práva parlamentnej opozície, čím zároveň spôsobil aj porušenie ústavného princípu dlhodobej udržateľnosti hospodárenia a rozpočtovej zodpovednosti.“

Rada pre rozpočtovú zodpovednosť po schválení zákona upozornila na to, že štátny rozpočet bez dodatočných zmien prekračuje výdavkové limity a výrazne tak zhoršuje dlhodobú udržateľnosť verejných financií. Výhrady k prijatému zákonu mala aj prezidentka Zuzana Čaputová.

Foto
Ilustračná fotografia / TASR

Súd posúdi aj ústavnosť časti minuloročnej novely zákona o posudzovaní vplyvov na životné prostredie (EIA). Návrh podala prezidentka Zuzana Čaputová, ktorá namieta obmedzenie účasti verejnosti na rozhodovacích procesoch týkajúcich sa životného prostredia.

Podľa hlavy štátu sa zmena zákona dostáva do rozporu s právom občanov na priaznivé životné prostredie a právom na informácie o stave životného prostredia. Rovnako sa dostáva do rozporu s medzinárodnoprávnymi záväzkami našej krajiny v oblasti životného prostredia a judikatúrou Súdneho dvora Európskej únie.

Napadnutá právna úprava vypustila ustanovenie, ktoré umožňovalo verejnosti podať odvolanie proti rozhodnutiu o posudzovaní navrhovanej činnosti podľa zákona o EIA, ako aj proti záverečnému stanovisku.

 

Zdroj: TASR

Komentáre