Oprava mosta v Malej Ide si vyžaduje jeho úplnú uzáveru

VýchodSpravodajstvo

Práce by mali byť hotové na jeseň.

V obci Malá Ida sa začalo s rekonštrukciou mosta cez potok Ida. Práce sú súčasťou väčšieho projektu, vďaka ktorému Košický samosprávny kraj (KSK) opravuje cestu na úseku Moldava nad Bodvou – Jasov – Košice. Na tento účel získala župa eurofondy z Integrovaného regionálneho operačného programu. Na jar sa začne aj s rekonštrukciou mosta v Rudníku a začiatkom leta v Šemši.

„Most v Malej Ide je jedným z troch mostov, ktoré potrebujeme dokončiť. Žiaľ, dodávateľ počas búracích prác zistil, že nosná konštrukcia mosta v Malej Ide vykazuje vážne poruchy, preto nebolo možné postupovať podľa pôvodnej projektovej dokumentácie. Museli sme vypracovať novú, ktorá okrem iného zahŕňa aj odstránenie nosnej konštrukcie mosta a nahradenie novou nosnou konštrukciou či úpravu zakladania a spodnej stavby mosta. Taktiež sme potrebovali zabezpečiť požadované povolenia. Dobrou správou je, že na mieste je osadené dočasné oceľové premostenie, vodiči preto nemusia úsek obchádzať,“ uviedol predseda KSK Rastislav Trnka.

Foto
Práce by mali byť hotové na jeseň / facebook.com/kosickykraj

Most je aktuálne vo veľmi zlom stavebnotechnickom stave. Voda podmyla opory mosta a prehliadka ukázala aj stopy po zatekaní a praskliny. Na niektorých miestach vypadávali kúsky betónu. Z týchto dôvodov bola znížená aj zaťažiteľnosť mosta, a to na 10 ton.

Stavebník navrhol odstrániť existujúcu nosnú konštrukciu a vybudovať novú. Odstráni mostný zvršok a časť spodnej stavby, dobuduje ju, ako aj nosnú konštrukciu a mostný zvršok. Šírka most sa zväčší, ale šírka vozovky zostane zachovaná. Práce by mali byť hotové na jeseň tohto roka.

Súčasťou rekonštrukcie úseku je aj oprava autobusových zastávok, chodníkov a priechodov pre chodcov s osvetlením. V rámci druhej etapy, ktorá odštartovala v roku 2021, sa opravuje úsek od Jasova až po Košice. Podľa kraja ide o technicky náročnejšiu etapu, ktorá okrem rekonštrukcie troch mostov zahŕňala aj prebudovanie križovatky v Malej Ide na kruhový objazd.

Komentáre