Organ v Opátskom chráme v Jasove pred vyše 50 rokmi zničil požiar. Po obnovení funguje v plnom rozsahu

VýchodZaujímavosti

Ide o unikátny nástroj v rámci celého Slovenska.

Kláštorný Kostol svätého Jána Krstiteľa v roku 1968 zasiahol požiar. Plamene najviac poškodili fresku sv. Cecílie a organ, do ktorého pri hasení vošla voda. Desaťročia preto fungoval približne z jednej štvrtiny, ale konečne sa dočkal obnovy. Organ, ktorý bol včera (27.8.) slávnostne požehnaný, sa bude využívať aj na koncerty.

V roku 1994 bolo urobených štyri alebo päť registrov. V roku 2017 sme sa rozhodli tým, že máme 900. výročie Rádu premonštrátov, ktoré budeme oslavovať 24. decembra, že necháme opraviť aj tento organ,“ uviedol jasovský opát Ambróz Martin Štrbák.

Foto
Organ bol včera slávnostne požehnaný / TASR

Oprava organu, ktorú financuje opátstvo z vlastných zdrojov, bola vyčíslená na 120-tisíc eur, pričom poškodená freska je už tiež zreštaurovaná. Organár Gabriel Bies, ktorý sa tiež podieľal na obnove organa, skonštatoval, že ide o unikátny nástroj v rámci celého Slovenska. Je možné na ňom hrať buď z chóru, kde sa nachádza väčšia časť nástroja, alebo prostredníctvom mobilného hracieho stola, ktorý je v lodi kostola.

„Je to rýdzi romantický nástroj, ktorý bol postavený dvomi svetovými firmami,“ povedal Bies.

Na včerajšom slávnostnom požehnaní bol aj vzácny artefakt, a to neogotická monštrancia z druhej polovice 19. storočia. Štrbák dodal, že na túto príležitosť ju zapožičalo Slovenské národné múzeum (SNM):

Po 71 rokoch slúžila tomu, na čo bola vyrobená. Vyrobená bola presne pre tento chrám. Bola poštátnená a dnes je jej vlastníkom Slovenská republika (SR). My sa budeme snažiť nejakým spôsobom dohodnúť so SR, aby bola použitá na ten cieľ, na ktorý má byť – aby nebola skrytá v trezore. V SNM máme päť hnuteľností a o nich začíname rozprávať o tom, akým spôsobom by sme sa k nim vedeli dostať. Pevne verím, že sa nám to podarí. Myslím si, že sme na dobrej ceste.“

 

Zdroj: TASR

 

Komentáre