Organizátori Gurmán Festu napriek stratovosti hľadajú nové miesto na jeho realizáciu

KošiceSpravodajstvo

Po novom by sa mohol uskutočniť v areáli Kasárne/Kulturparku, v lokalitách Anička, Jazero či na Komenského ulici.

Jedno z najobľúbenejších podujatí v metropole východu Gurmán Fest už roky vykazuje stratu. Organizátori tohto gastronomického festivalu okrem hľadania novej lokality na jeho realizáciu uvažujú aj o spôsobe jeho organizácie. Napriek tomu, že sa vlaňajšieho ročníka zúčastnilo približne 11-tísíc návštevníkov, finančná strata bola vyčíslená na vyše osemtisíc eur. Ako uviedol predseda predstavenstva Oblastnej organizácie cestovného ruchu (OOCR) Visit Košice a viceprimátor mesta Marcel Gibóda, takýto ekonomický výsledok je dôsledkom splnenia požiadaviek pamiatkarov na ochranu zelene v mestskom parku či nepriaznivého počasia.

„Organizátorom festivalu bola doteraz v plnej miere OOCR Visit Košice. Celkové náklady festivalu boli vo výške 75-tisíc eur. Straty znáša samotná organizácia,“ povedala riaditeľka Visit Košice Michaela Halász s tým, že v roku 2018 navštívilo tento festival o 2500 ľudí viac ako minulý rok. Gurmán Fest bol stratový aj v predchádzajúcom období. V roku 2017 išlo o 3000 eur, o rok na to o 6000 eur. „Je to podujatie, ktoré má aj svoje určité nákladové položky,“ skonštatoval Gibóda.

Foto
V roku 2018 navštívilo Gurmán Fest o 2500 ľudí viac ako minulý rok / TASR

Mestský park Košice bol vo februári 2019 vyhlásený za národnú kultúrnu pamiatku. Napriek tomu, že pamiatkari vlani udelili výnimku na zorganizovanie festivalu, bolo to poslednýkrát. Gurmán Fest by sa po novom mohol uskutočniť v areáli Kasárne/Kulturparku, lokalitách Anička, Jazero či na Komenského ulici, čo potvrdil aj Gibóda: „Naše hlavné kritérium je, ako vieme zladiť všetky potreby tohto podujatia s priestorom, ktorý by sme potrebovali obsadiť.“ Dôležité bude aj zabezpečenie elektrickej energie.

Ako povedala Halász, Visit Košice prehodnocuje nielen celé podujatie, ale aj jeho organizáciu vo vlastnej réžii: „Visit Košice sa ako OOCR zároveň odkláňa od samotnej priamej organizácie podujatí, bude na nich participovať výlučne propagáciou.“ Zmeny navrhujú z dôvodu uvoľnenia kapacít tímu na zásadné úlohy rozvoja turizmu v Košiciach, čo je primárnym účelom Visit Košice. Gurmán Fest by mohla zastrešovať príspevková organizácia K13 - Košické kultúrne centrá. „Možno to bude rok, keď to budeme robiť v nejakej kooperácii,“ dodal Gibóda s tým, že chcú zvážiť aj názory, že podujatie stráca svoj pôvodný charakter: „Z pohľadu Visit Košice aj z pohľadu mesta chceme, aby toto podujatie bolo. Hľadáme iba miesto a presné nastavenie systému, ako ho usporiadame.“

 

Zdroj: TASR

 

Komentáre