Organový maratón v Košiciach vyvrcholí spoločnou improvizáciou troch interpretov

KošiceKultúra

Návštevníci sa môžu tešiť na sériu koncertov.

Medzinárodný organový festival Ivana Sokola, ktorý tento rok napísal v metropole východu svoju 52. kapitolu, sa blíži k svojmu záveru. Štátna filharmónia Košice (ŠFK) ako hlavný organizátor pripravila pre návštevníkov aj Organový maratón. Hovorkyňa ŠFK Lucia Radzová priblížila, že ide o sériu koncertov troch domácich interpretov:

„Cieľom Medzinárodného organového festivalu Ivana Sokola je predstaviť kráľovský hudobný nástroj – organ v jeho najrozličnejších podobách, od malých prenosných pozitívov, po veľké historické organy v kostoloch a takisto aj od klasickej hudby až po súčasnú. Hlavnou témou podujatí je organová improvizácia a návštevníci ju môžu interaktívne zažiť na vlastnej koži.“

Foto
Jedným z interpretov je Juraj Křemen / ŠFK/Veronika Kaduková

V štyroch košických kostoloch sa od 19.00 do 22.00 hod. rozozvučia organy. Jeden z interpretov Juraj Křemen v rozhovore pre Košice Online povedal, že podujatie zakončia o 21.30 hod. v Dóme svätej Alžbety:

Budú to štyri koncerty, na ktorých vystúpi František Beer, ja a Tomáš Mihalik. V takomto poradí budeme hrať postupne od 19.00 hod., teda od 19.00 do 19.30 hod. to bude Kostol Zoslania Ducha Svätého, kde bude hrať František Beer organovú polhodinku. Od 19.50 do 20.20 hod. budem hrať ja v Dominikánskom kostole a od 20.40 do 21.10 hod. bude ďalšia organová polhodinka v Kostole reformovanej kresťanskej cirkvi, teda v Kalvínskom kostole, kde bude hrať Tomáš Mihalik.“

Súčasťou programu Organového maratónu je okrem krátkych koncertov jednotlivých interpretov aj ich spoločná improvizácia.

Komentáre