Ôsmaci a deviataci sa od 19. apríla vrátia do škôl

SlovenskoKoronavírus

Od pondelka 19. apríla by sa mali otvoriť tie základné školy, ktoré sú mimo čiernych okresov.

Foto
Minister školstva, vedy, výskumu a športu Branislav Gröhling v utorok ohlásil návrat ôsmakov a deviatakov do škôl / TASR

„Ôsmaci a deviataci zo základných škôl (ZŠ) mimo čiernych okresov sa budú môcť od pondelka 19. apríla vrátiť do školských lavíc," povedal na dnešnej tlačovej konferencii minister školstva, vedy, výskumu a športu Branislav Gröhling.

„Od pondelka 26. apríla, sa celé školstvo oficiálne preklopí do regionálneho COVID automatu. To by znamenalo, že v okresoch s najlepšou epidemickou situáciou by sa mohli vrátiť do škôl všetci žiaci základných a stredných škôl," dodal minister.

Naďalej platí podmienka pretestovania zákonného zástupcu a žiaka na druhom stupni ZŠ. Tiež platí, že v prípade nákazy môže riaditeľ so súhlasom zriaďovateľa alebo Regionálneho úradu verejného zdravotníctva SR zatvoriť školu či triedu, v ktorej sa objaví pozitívny prípad. Postupovať tak budú podľa COVID školského semaforu.

 

Foto
V červených okresoch má byť od tohto dátumu otvorený aj celý druhý stupeň ZŠ a prvé štyri ročníky osemročných gymnázií, vysvetil minister.  / TASR

Čierne okresy ostanú od 26. apríla v režime, ktorý platil plošne doposiaľ. Otvorené v nich teda budú materské školy, prvý stupeň ZŠ či stredné zdravotnícke školy a ostane tiež možnosť prezenčnej výučby v malých skupinách.

V bordových okresoch majú byť nad rámec už otvorených škôl a školských zariadení v čiernych okresoch otvorené aj ôsme a deviate ročníky ZŠ, poradenské centrá a tiež centrá voľného času a jazykové školy na individuálnu výučbu.

V červených okresoch má byť od tohto dátumu otvorený aj celý druhý stupeň ZŠ a prvé štyri ročníky osemročných gymnázií. V ružových okresoch by sa mohli otvoriť aj SŠ, jazykové školy, centrá voľného času a základné umelecké školy na skupinovú výučbu.

Šéf rezortu tiež pripomenul, že školy sa môžu pri návrate detí oprieť o rozbehnutý projekt doučovania Spolu múdrejší v hodnote pol milióna eur, ktorý pomôže žiakom s možnými ťažkosťami s učivom. Ministerstvo už požiadalo o vyčlenenie ďalšieho milióna eur na rozšírenie projektu. V lete na túto iniciatívu nadviaže projekt Letné školy.

Zdroj: TASR

Komentáre