Otužovanie na Slovensku zažíva boom. Aj vďaka ľadovému mužovi z Holandska Wimovi Hofovi

SlovenskoĽudsKE

Sociálne siete sú plné fotografií ľadových medveďov, ľadových palcov hore a ľadových úsmevov. Skupiniek, dvojíc a odvážlivcov ponorených iba v rukaviciach a čiapke do zimných jazier, riek a potokov. Alebo len sudov s ľadovou vodou v záhrade. Stovky ľudí po celom svete začali praktizovať otužovanie aj vďaka Holanďanovi Wimovi Hofovi.

Foto
Populárnym vzorom pre otužilcov na celom svete je ľadový muž z Holandska, 62-ročný Wim Hof prezývaný Iceman (Ľadový muž) / FB The Iceman (Wim Hof)

September 2011, Island. Na brehu jazera, v ktorom plávajú ľadové kryhy, sa vyzlieka muž. Krátko sa rozcvičí a hlboko rozdýcha. Potom sa pozrie na hladinu jazera a povie: „Voda vyzerá priezračne, dobre, atraktívne, mocne. Pozýva ma, aby som sa do nej ponoril a stal sa jej časťou. Vojde do jazera a pätnásť minút v ňom koncentrovane, pokojne pláva.

Teplota vody je tesne nad bodom mrazu. Má jeden, najviac dva stupne. Väčšina ľudí by v nej po minúte skolabovala. Najkritickejšia je prvá minúta. Telo zažíva chladový šok. Nasleduje panika, ktorá môže okamžite spôsobiť infarkt. Telo muža reaguje úplne inak. „Keď plávam, necítim chlad ani bolesť. Iba silu, pretože som silnejší ako moja bolesť,“ hovorí keď vyjde znova na breh. Wim Hof je presvedčený, že každý človek má v sebe potenciál dokázať presne to isté ako on.        

Otužovanie zažíva aj na Slovensku v ostatných rokoch obrovskú popularitu. Sociálne siete sú plné fotografií ľadových medveďov, ľadových palcov hore a ľadových úsmevov. Skupiniek, dvojíc a odvážlivcov ponorených iba v rukaviciach a čiapke do zimných jazier, riek, potokov alebo len sudov s ľadom a vodou v záhrade či pred domom.

Stovky ľudí po celom svete začali praktizovať otužovanie aj na posilnenie odolnosti proti koronavírusu v čase pandémie. Populárnym vzorom pre otužilcov z celého sveta je ľadový muž z Holandska, 62-ročný Wim Hof prezývaný Iceman (Ľadový muž).

Foto
Výstup na český vrch Sněžka so skupinou budúcich inštruktorov metódy Wima Hofa / FB The Iceman (Wim Hof)

Prezývku Ľadový muž dostal Wim Hof vďaka viacerým svetovým rekordom v pobyte v ľadovej vode, ale aj iným, na prvý pohľad šialeným výkonom. Guinessova kniha rekordov eviduje 26 záznamov s jeho menom. Vystúpil na Kilimandžáro iba v šortkách. Za polárnym kruhom zabehol najprv úplne bosý polmaratón, potom aj celý maratón. Iba v sandáloch a trenírkach.

Preplával 66 metrov pod ľadom na jeden nádych. Bez dýchacieho prístroja vystúpil v šortkách pod vrchol Mount Everestu do výšky 7-tisíc metrov. Absolvoval takmer dve hodiny ponorený po krk v ľade, hodinu visel dole hlavou vo výške 2-tisíc metrov nad zemou. Zabehol maratón v extrémne horúcej Namíbijskej púšti bez prísunu vody. A neprestáva tvrdiť, že potenciál dokázať to isté drieme v každom človeku. Stačí k tomu správne nastavenie mysle, otužovanie a dýchanie. 

Wim Hof sa narodil v roku 1959 na juhu Holandska v meste Sittard. Mal sedem bratov a dve sestry. Chlad fascinoval Wima od útleho detstva. Keď mal sedem rokov, našiel ho sused spať v snehu. Keď sa ho snažili s rodičmi a súrodencami podchladeného prebudiť, protestoval. To isté sa zopakovalo v jedenástich rokoch, keď cestou zo školy zaspal v mraze na susedovej verande. Niekto zavolal sanitku a chlapec sa prebral až v nemocnici, týždeň si ho tam nechali na pozorovaní. Aj keď si Wim uvedomoval, že ak by ho dvakrát nenašli a nepomohli mu, zrejme by zamrzol, oba zážitky neskôr popisoval ako príjemné. 

Foto
O jeho výkonoch hovorili reportáže v Nemecku, Španielsku, Poľsku aj Japonsku, dokument o ňom natočila BBC, jeho videá s extrémnymi výkonmi a návodmi na tréningy a dychové cvičenia videli na internete milióny ľudí / FB The Iceman (Wim Hof)

Ako desaťročný sa z kníh naučil cvičiť jógu a meditovať. V sedemnástich opustil školu a odišiel do Indie. V horskom vodopáde rieky Gangy sa zamiloval do ľadovej vody. Keď sa vrátil späť do Holandska, začal v roku 1979 žiť v skvote v Amsterdame. Vo svojich dvadsiatich rokoch viedol úplne asketický život.

Málo jedol, cvičil jógu a chodil plávať do jazierka v neďalekom parku Vondelpark. Tu spoznal svoju ženu, Španielku Olayu. Oženil sa s ňou a v roku 1983 sa im narodil syn Enahm, neskôr dcéry Isabelle, Laura a syn Michael. S rodinou sa odsťahovali do španielskeho Baskicka k manželkiným rodičom. Olaya ale onedlho tragicky zahynula. Wim sa vrátil späť do Holandska, neskôr sa znovu oženil a narodil sa mu ešte jeden syn. 

Keď deti vyrástli, začal hľadať nové výzvy. Počas celého života tvrdo pracoval na vývoji svojej jedinečnej metódy. Techniky, ktorá je dnes na celom svete známa ako Metóda Wima Hofa (Wim Hof Method – WHM). Stojí na troch základných pilieroch – dýchaní, otužovaní a meditácii (nastavení mysle).

Wim o nej hovorí ako o prirodzenej ceste k optimálnemu stavu tela, mysle a duše. Keďže sa o svoje skúsenosti neustále a rád delil s ostatnými, všimli si ho médiá, neskôr aj lekári a vedci. O jeho výkonoch hovorili televízne reportáže v Nemecku, Španielsku, Poľsku aj Japonsku. BBC o ňom natočila dokument, jeho videá s extrémnymi výkonmi a návodmi na tréningy a dychové cvičenia videli na internete milióny ľudí.   

Foto
Vedecká štúdia Medicínskeho centra na univerzite v holandskom Radboude preukázala na vzorke 24 dobrovoľníkov, že ľudia praktizujúci Hofovu metódu sú bez výnimky schopní ovládať svoju autonómnu nervovú sústavu / FB The Iceman (Wim Hof)

Wim si užíval pozornosť médií, lekárov a stále sa rozvíjajúci potenciál svojho tela. Čoraz viac ho ale zaujímala otázka, či to isté ako on, môžu dokázať aj iní ľudia. V roku 2007 začali Wima Hofa a jeho metódu skúmať vedci s prestížneho Feinsteinovho inštitútu v New Yorku. Zistili, že svojou technikou dokáže ovplyvniť autonómny nervový systém. Pre Wima to nebolo nič nové. Naopak, bolo to presne to, čo sám trénoval desiatky rokov. Lekári ho napriek tomu začali považovať za zázrak medicíny.

Od toho momentu sa Wim naplno odovzdal vede a úmyselne zo seba urobil pokusného králika. Jeho cieľom bolo ukázať, že svojou metódou a tréningom dokáže na rovnaké výkony pripraviť aj ďalších ľudí. Vedci začali fungovanie jeho tela a fyziologické procesy, ktoré v ňom prebiehajú, skúmať na molekulárnej úrovni.   

V roku 2010 založil jeho najstarší syn Enahm spoločnosť Innerfire. Začali organizovať workshopy a výpravy. Školili stále viac a viac ľudí v tom, ako trénovať ostatných v metóde Wima Hofa. V roku 2014 nakoniec veda oficiálne uznala, že Wim Hof má pravdu. Vedecká štúdia Medicínskeho centra na univerzite v holandskom Radboude preukázala na vzorke 24 dobrovoľníkov, že ľudia praktizujúci Hofovu metódu sú bez výnimky schopní ovládať svoju autonómnu nervovoú sústavu. 

Foto
Wim Hof pod Mount Everestom / FB The Iceman (Wim Hof)

O čo konkrétne v technike Wima Hofa ide? Je to celkom jednoduché. Hlavne o pôsobenie chladu a dýchania spojeného s meditáciou či nastavením mysle. 

Otužovanie. V ľudskom tele je 125 kilometrov ciev. Tepien a žíl, ktorými prúdi krv k miliardám buniek. Ak cievy pracujú správne, bude celé telo fungovať lepšie. Jednoducho preto, lebo bude mať lepšiu výživu a viac kyslíka. Keď cievy vystavíte chladu, ich stena sa stiahne a prietok krvi sa zníži. Ak sa telo znovu zahreje, cievy sa opäť roztiahnu a krvný obeh sa vráti do normálu.

Ide o prirodzený fyziologický proces. Pravidelným otužovaním teda posilňujete svaly v cievnych stenách a naučíte sa ich kontrolovane zatvárať a otvárať. Zlepší sa váš krvný obeh a aktivujete tiež tvorbu bielych krviniek. Navyše vo svojom tele na úkor bieleho tuku zvyšujete podiel tuku hnedého. Teda takého, ktorý je schopný okamžite produkovať teplo. 

Dýchanie a meditácia. Cieľom dychových cvičení je ovládať myseľ aj telo. A pomocou nich ovplyvniť autonómny nervový systém. Dychové cvičenia metódy Wima Hofa vychádzajú z tibetskej techniky meditácie. Spočívajú v pomalom nadychovaní a pomalom vydychovaní, ktoré sa 30-krát opakuje.

Foto
Wimove techniky využíva čoraz viac ľudí, športovcov a pacientov s rôznymi zdravotnými problémami a chorobami. Kvôli svojim priaznivým účinkom na zdravie aj mnoho lekárov - psychiatrov, kardiológov a internistov / FB The Iceman (Wim Hof)

Po poslednom výdychu nasleduje zadržanie dychu na maximálne možný a každým opakovaním cvičenia sa predlžujúci čas. Potom nasleduje znova hlboký nádych a zadržanie dychu na 15 sekúnd. Takýmto dýchaním sa zásadne zvýši podiel kyslíka v krvi a naopak, klesne podiel oxidu uhličitého. V bunkách sa vytvorí a uvoľní viac energie, začnú sa vylučovať odpadové látky, zvýši sa aktivita mozgu a zlepší sa krvný obeh. 

Wim Hof dnes žije s rodinou v dedinke Stroe v Holandsku. Svoju metódu vyučuje a prezentuje na seminároch po celom svete. V poľskej dedinke Przieska má sparťanský tréningový tábor, kde trénuje inštruktorov svojej WHM metódy. Wimove techniky využíva čoraz viac ľudí, športovcov a pacientov s rôznymi zdravotnými problémami.

Kvôli svojim priaznivým účinkom na zdravie ich pacientom predpisuje aj mnoho lekárov – psychiatrov, kardiológov či internistov. Súkromné spoločnosti si u Wima Hofa objednávajú ľadové kúpele pre stovky manažérov naraz. Jeho metódu naďalej skúmajú desiatky vedcov na rôznych inštitútoch a univerzitách v Holandsku.  

 

Zdroj: Koen de Jong: Cesta ľadového muža/Wim Hof: Metóda Wima Hofa

Komentáre