Otvorená mestská galéria v Košiciach sa rozrástla o ďalšie umelecké dielo

KošiceZaujímavosti

Kovový reliéf bol osadený na stenu budovy Dorka.

V metropole východu vďaka košickému občianskemu združeniu Street Art Communication (SAC) pribudlo viacero umeleckých diel. SAC jedenásť rokov ideovo, produkčne a údržbou spravuje projekt Otvorená mestská galéria (OMG), ktorý je tento rok zameraný na mestské periférie nielen geografické, ale aj sociálne či ekonomické. Ako informoval Viktor Feher zo SAC, ich spoločným menovateľom je nižšia miera záujmu, pochopenia a napojenia na centrálne procesy v meste.

Galéria k článku

Na Hemerkovej ulici na Sídlisku KVP sa donedávna nenachádzali žiadne umelecké diela vo verejnom priestore. Táto lokalita je v súčasnosti centrom  stavebného rozvoja, vznikajú tu nové bytové domy a práve tam pribudlo umelecké dielo. OMG pripravila otvorenú výzvu, do ktorej sa prihlásili desiatky umelcov. Porota napokon vybrala projekt výtvarníka, dizajnéra a hudobníka Emila Taschku, ktorý pôsobí v Prahe. „Prišiel  s ideou použiť  kov. Otvorená mestská galéria zatiaľ pozostávala len z malieb a keďže Košice majú vďaka niekdajším VSŽ bohatú tradíciu kovových umeleckých diel vo verejnom priestore, rozhodli sme, že na ňu nadviažeme. Rozhodovali, samozrejme, aj ďalšie kvality, ktoré v sebe tento návrh mal,“ uviedol Samuel Velebný  z OMG.

Taschka za dva týždne vytvoril dielo, ktoré bolo osadené na stenu Dorky – centra pre obnovu rodiny na Hemerkovej ulici v Košiciach. Bývajú v ňom ľudia, ktorí sú často na okraji záujmu alebo spoločnosti. „Kovový reliéf zobrazuje ruku a abstraktný spletitý útvar, azda križovatky života, komplikácie, z ktorých vedie cesta často práve vďaka podaniu pomocnej ruky. Reliéf je doplnený jemnou maľbou na fasáde. Umelec najprv dielo pozváral na zemi, následne rozrezal na viacero častí a tie s pomocou vysokozdvižnej plošiny kotvila do steny na KVP pätica odborníkov z OMG. Po Furči a Luníku IX sa tak v tomto roku Otvorená mestská galéria rozrástla do ďalšej z košických mestských častí,“ dodal Feher.

 

Autor: KOŠICE ONLINE

 

Komentáre