Ovzdušie v krajských mestách je príliš znečistené

VýchodSpravodajstvo

Pomerne dobre sú na tom Vysoké Tatry.

Vo všetkých krajských mestách s výnimkou Trnavy je v ovzduší viac oxidu dusičitého ako povoľujú limity. Ukázalo to meranie Spoločnosti ochrany spotrebiteľov a ďalších občianskych združení v rámci projektu Zvedavé nosy. Ešte vo februári nainštalovali na dvoch stovkách miest po celom Slovensku meracie zariadenia, ktoré dva týždne z ovzdušia zachytávali oxid dusičitý.

Potom ich podľa manažérky Spoločnosti ochrany spotrebiteľov Petry Čakovskej demontovali a poslali švajčiarskym vedcom na analýzu. Pri košickej Steel Aréne namerali 40,1 mikrogramov NO2 na meter kubický a na križovatke na začiatku Sabinovskej ulice v Prešove 43,8, čo je tretia najnepriaznivejšia hodnota z celého Slovenska.

„Takisto sme zistili, že veľká koncentrácia týchto látok už môže byť aj v niektorých okresných mestách. Príkladom je Čadca, Ružomberok, ale vysoké hodnoty boli namerané aj v Poprade, Spišskej Novej Vsi a Levoči,“ uviedla Čakovská.

Foto
Výsledky analýzy / RÁDIO KOŠICE

Pomerne dobre sú na tom Vysoké Tatry. Hladiny oxidu dusičitého v ovzduší sú tam nízke. Napriek tomu však koordinátor projektu Zvedavé nosy Dávid Ľudovít Godiška tvrdí, že jedna meracia stanica tam vykazovala na pomery národného parku pomerne vysoké hodnoty:

„Čo ma prekvapilo, sú výsledky merania v Starom Smokovci. Hodnoty tam prekročili 20 mikrogramov na meter kubický.“

Všetky namerané hodnoty koncentrácie NO2 aktivisti zverejnili na internetovej stránke Spoločnosti ochrany spotrebiteľov. 

 

Autor: RÁDIO KOŠICE

 

Komentáre