Oživené košické derby ozdobila anjelská stovka (FOTO)

KošiceŠport

Na takýto zápas čakali Košice šesť rokov. Prestížne extraligové derby medzi Young Angels a CBK síce obsadením pripomínalo skôr juniorský zápas, no do posledného miesta zaplnená tribúna haly SOŠ v Šaci potvrdila atraktivitu oživenia rivality dvoch klubov vyznačujúcich sa kvalitnou prácou s mládežou.

Foto
Anjelky mali počas celého zápasu navrch. Tak ako v tomto prípade Emma Dulovičová / KOŠICE ONLINE

Samotný duel priniesol podľa očakávania jednoznačný priebeh. Bronzové medailistky z predošlej sezóny vybehli do zápasu s nováčikom sériou 7-0 a už prvú štvrtinu vyhrali o dvadsať bodov. Ani v ďalšom priebehu sa toho veľa nezmenilo a Anjelky napokon triumfovali o priepastných 38 bodov.

„V prvom rade blahoželám dievčatám k víťaznému vstupu do sezóny. Je to pre nás potešujúce a povzbudzujúce. Výsledok je pekný a na celý tím som hrdý. Najpodstatnejší však nebol bodový rozdiel, ale skôr fakt, že družstvo hralo s energiou a priestor dostali všetky hráčky,“ vyslovil sa po triumfe 101:63 tréner Young Angels Radko Dvorščák. Dosiahnutie stobodovej hranice v úvodnom stretnutí sezóny označil za veľmi pozitívne. „Hlavne to dodáva veľa energie na lavičku. Mali sme tam však aj hluchšie momenty a zápas sme mohli odohrať ešte lepšie.“

O pokorenie magickej trojcifernej hranice sa postarala 32 sekúnd pred koncom Natália Filická. Svoju extraligovú premiéru ozdobila deviatimi bodmi.

„Teraz sa určite nevyhnem pečeniu koláča,“ pousmiala sa autorka stého bodu. „To je u nás nepísané pravidlo. Priznám sa, keď som ten kôš strelila, tak som netušila, že ide o stovku. Zrazu mi však baby zakričali koláč. Vtedy mi to došlo a povedala som si, že som mala radšej prihrávať.“

Galéria k článku

Do listiny strelkýň sa postupne zapísalo až desať hráčok Young Angels a päť z nich zaznamenalo dvojciferné výkony.

„Snažili sme sa hrať tímový a rýchly basketbal. V útoku to vychádzalo, vzadu sme sa snažili dodržiavať veci, ktoré sme trénovali. Napokon to vypálilo celkom dobre a stovka je pekným bonusom,“ doplnila Filická.

Na strane hosťujúceho CBK sa strelecky darilo hlavne dvom hráčkam. Lucia Kašperanová zaznamenala 21 a Michaela Lukačiková 14 bodov.

 „Streliť 63 bodov v extralige je úspech, no inkasovali sme stovku a to je priveľa. Určite sme mali zabojovať oveľa viac v obrane. Je to o bojovnosti a vypomáhaní si v defenzíve. Toto potrebujeme vylepšiť,“ zamyslela sa Lukačiková, pre ktorú malo derby špeciálnu príchuť. „Hrala som proti klubu, ktorý ma odchoval. Cítila som teda nervozitu. Zároveň som bola jednou z najstarších hráčov nášho tímu a snažila som sa teda potiahnuť tím.“

Hráčkam nováčika súťaže nemožno vytýkať snahu a bojovnosť. Na ihrisku im však očividne chýbali skúsenosti a tie sa dajú získať iba ťažkými zápasmi.

„Bolo vidieť, že hoci sú tiež mladé, v extralige už odohrali výrazne viac minút. Toto potrebujeme nabrať aj my a myslím si teda, že sa budeme zlepšovať od zápasu k zápasu,“ poznamenala Lukačiková.

Podobne ako ona to vníma aj tréner Vladimír Karnay. Z pohľadu hodnotenia extraligového debutu bol spokojný predovšetkým s útočnou stránkou. „Smerom dopredu to bolo pozitívne. V obrane nám bohužiaľ chýbali skúsenosti i kilá. Majú viac skúseností a vedia využívať váhovú výhodu pod košom. Tam sa to lámalo. Sľubujem však, že sa zlepšíme.“

Aktérov derby na oboch stranách potešila pozitívna atmosféra, ktorú vytvorili diváci.

„Je to veľmi cenné a teší ma, že fanúšikovia oboch strán prišli v takom počte. Takýto pohľad na tribúnu vždy poteší,“ okomentoval plné hľadisko tréner Young Angels Dvorščák, na ktorého nadviazala Filická. „Pre mňa to bola veľká novinka. Išlo o môj prvý extraligový zápas a hneď vo vypredanej hale. Jasné, že som si to užila a bodaj by to takto vyzeralo v každom domácom zápase.“

„Z takého počtu divákov som bola nadšená a všetkým našim priaznivcom ďakujem za podporu. O týždeň nás čaká ešte dôležitejší zápas a verím, že nás prídu povzbudiť opäť,“ pousmiala sa rozohrávačka CBK Michaela Lukačiková narážajúc na fakt, že jej tím privíta v rovnakej hale v sobotu UBM Banská Bystrica. Súboj proti tímu spod Urpína čaká aj Young Angels, ktoré sa predstavia pod košmi Slávie.

YOUNG ANGELS Košice – CBK Košice 101:63 (56:28)
YOUNG ANGELS Košice: Rodáková 14, Kristlová /10 doskokov/ a Dulovičová po 12, Ošťádalová 9, Bohušová 8 (Szmereková 12, Mikovčáková 10, Filická 9, Jakubčeková 8, Plavnická 7, Rebejová 0), tréner: Radko Dvorščák.
CBK Košice: Kašperanová 21, Lukačíková 14, Tomajková 4 /11 doskokov/, Krištofová 3, Stollárová 1 (Čatlošová 9, Nigutová 8, Škvareková 3, Dzurová, Liashenko, Zahornacká a Drimáková po 0), tréner: Vladimír Karnay.
TH: 14/19 – 19/26. Trojky: 7/18 – 4/17. Fauly: 21 – 21. Štvrtiny: 33:13, 23:15, 21:18, 24:17.
Rozhodovali: Karniš, Kiss, Gacík.

Komentáre