Pacienti s obličkovými kameňmi sú v popradskej nemocnici liečení unikátnym prístrojom

VýchodSpravodajstvo

Výhodou pre pacienta je aj kratšia anestézia.

Nemocnica v Poprade má najnovší typ prístroja na rozbíjanie obličkových kameňov, ktorý má tri funkcie. „Dodáva riadenú ultrazvukovú a balistickú energiu súbežne alebo nezávisle so súčasným odsávaním cez jedinú sondu,“ informovala hovorkyňa popradskej nemocnice Sylvia Galajda s tým, že prístroj skracuje celý proces až o 48 percent. Z tohto dôvodu sa vedenie nemocnice rozhodlo zapožičať prístroj. „Ide o slovenskú premiéru špičkového prístroja, ktorý sme sa rozhodli testovať v našich podmienkach. Je to zároveň konkrétny príklad našej neustálej snahy o zavádzanie najnovšieho prístrojového vybavenia v prospech zvyšovania kvality poskytovanej zdravotníckej starostlivosti,“ uviedol generálny riaditeľ a predseda predstavenstva Nemocnice Poprad Peter Petruš.

Výhodou pre pacienta nie je len kratší operačný čas, ale aj kratšia anestézia. Skracujúci sa čas zákrokov bude viesť k zvýšenému počtu zákrokov a odliečeniu vyššieho počtu pacientov. Pod Tatrami zrealizovali na novom prístroji prvých desať zákrokov u pacientov s kameňmi v obličke. Prístroj si poradí s akýmikoľvek kameňmi a viac efektívne je aj odsávanie. Ako skonštatoval primár Urologického oddelenia v Poprade Erik Chorvát, ide o zariadenie, ktoré má pacienta za priaznivých okolností úplne zbaviť aj pomerne veľkého obličkového kameňa.

Foto
Nemocnica Poprad / TASR

Popradská nemocnica v roku 2012 otvorila nové urologické oddelenie. „V rámci urológie nám výrazne stúpa počet operácií, ale najmä počet veľkých operačných výkonov a tiež počet hospitalizácií. Prichádzajú nielen pacienti z nášho regiónu, ale aj z okresov vzdialených 100 až 200 kilometrov,“ povedal Petruš s tým, že v Poprade zároveň otvorili litiatickú ambulanciu a RTG urologické pracovisko UROSKOP. Oddelenie je v súčasnosti jedným z najlepšie materiálno-technicky vybavených pracovísk na Slovensku s možnosťou diagnostiky a liečby takmer všetkých urologických ochorení.

Personál oddelenia a ambulancií lieči pacientov invazívnou aj neinvazívnou liečbou. „Ide o rozbíjanie kameňov laserom, ultrazvukom, elektrohydraulicky a kombinovane,“ dodal Chorvát. Lekári od minulého roka realizujú všetky onkourologické operácie, mnohé z nich laparoskopicky. Do operačných výkonov boli zaradené aj radikálna cystektómia pri karcinóme močového mechúra a radikálna 3D laparoskopická prostatektómia pri karcinóme prostaty.

V posledných rokoch sa zvyšuje počet nefrektómií a resekcií nádorov obličiek – odstránenie nádoru s ponechaním obličky. Na popradskom urologickom oddelení realizujú všetky typy laparoskopických operácií, cysty obličky, pyeloplastiky, nefrektómie, resekcie nádorov obličky či prostatektómie, pričom liečbu poskytujú pacientom z ktorejkoľvek časti Slovenska.

 

Zdroj: TASR

 

Komentáre