Občianske preukazy s elektronickým čipom umožňujú vstup do eZdravia.
Slovenské zdravotné poisťovne od 1. júla nevydávajú národný preukaz zdravotného poistenia držiteľom občianskeho preukazu s elektronickým čipom (eID). Na základe platnej legislatívy sa takíto pacienti budú u lekára, respektíve v lekárni preukazovať európskym preukazom zdravotného poistenia (EPZP) alebo občianskym preukazom, na ktorom nie je potrebné mať aktivovaný elektronický podpis. Ako informovala výkonná riaditeľka Asociácie zdravotných poisťovní Slovenskej republiky Katarína Kafková, zmena sa zatiaľ týka len niektorých klientov: „Pôjde o poistencov, ktorým bol vydaný občiansky preukaz s elektronickým čipom a ktorí stratili svoj preukaz poistenca, bol im odcudzený alebo ho majú poškodený. Zmena sa týka aj tých poistencov s eID, ktorí sa po návrate zo zahraničia opätovne prihlasujú do svojej zdravotnej poisťovne. Pôjde aj o tých poistencov, ktorí zmenia zdravotnú poisťovňu k 1. januáru 2019, ale aj prípadov, ak sa u poistencov zmenili ich identifikačné údaje.“
Národné preukazy zdravotného poistenia ostávajú v platnosti: „Všetky doposiaľ vydané preukazy poistencov zostávajú naďalej platné a poistenci ich budú môcť využívať až do skončenia doby ich platnosti, pokiaľ si z nejakého dôvodu nepožiadali o vydanie nového. Prechodné obdobie pre klasické národné preukazy poistencov potrvá do 31. decembra 2021. EPZP má platnosť desať rokov od jeho vydania zdravotnou poisťovňou,“ uviedla hovorkyňa Všeobecnej zdravotnej poisťovne Viktória Vasilenková. V prípade, ak pacient bude potrebovať zdravotnú starostlivosť, hospitalizáciu alebo zakúpiť si lieky, nemusí si aktuálne vybavovať občiansky preukaz s eID. Zároveň niektoré ambulancie či lekárne nemusia byť vybavené čítačkou elektronických preukazov: „V takomto prípade môže poistenec na preukázanie poistného vzťahu použiť EPZP, ktorý je rovnocenou náhradou za národný preukaz poistenca. Pre vstup do eZdravia u lekára, v nemocnici alebo v lekárni bez použitia čítačky je podstatné rodné číslo poistenca,“ skonštatovala Kafková.
Pediatrickí pacienti do pätnásť rokov a dôchodcovia s dokladmi totožnosti z čias bývalého režimu, nemajú občiasnky preukaz s eID. „Platná legislatíva však počíta s tým, že od 1. januára 2022 budú mať všetci poistenci, vrátane detí a seniorov, taký preukaz, ktorý umožní vstup do eZdravia. Zároveň stále platí, že zdravotné poisťovne budú poistencom, ktorí nemajú eID, vydávať národné preukazy poistencov aj naďalej,“ skonštatovala Kafková. Počas vyšetrovania pacientov môže z rôznych príčin dôjsť aj k výpadku ineternetu, ktorý znemožní vstup do eZdravia: „Lekár bude postupovať pri vyšetrovaní a liečbe pacienta obvyklým spôsobom a následne všetky pacientove údaje a záznamy doplní do eZdravia,“ dodala Kafková.
Autorka: JANA TOMAŠKOVIČOVÁ