Pacientke s cukrovkou sa v UNLP podarilo transplantovať Langerhansove ostrovčeky

KošiceSpravodajstvo

Bola to prvá operácia svojho druhu na Slovensku.

Univerzitná nemocnica Louisa Pasteura (UNLP) v Košiciach v spolupráci s českým Inštitútom klinickej a experimentálnej medicíny (IKEM) zrealizovala alogénnu transplantáciu Langerhansových ostrovčekov (LO), ktorá bola prvou operáciou svojho druhu na Slovensku. Tím lekárov a zdravotníkov získal endokrinné bunky, ktoré produkujú inzulín, z pankreasu mŕtveho darcu. Následne ich transplantovali pacientke s cukrovkou 1. typu, ktorá týmto ochorením trpí od detstva, pričom jej nepomáhala ani moderná inzulínová liečba.

Pacientka má viaceré zdravotné komplikácie vrátane zlyhávania obličiek, kvôli čomu musela viac ako rok chodiť na dialýzu. Začiatkom septembra jej bola transplantovaná oblička a o tri dni na to aj LO, ktoré produkujú hormóny potrebné na reguláciu krvného cukru.

Primár transplantačného oddelenia Igor Gaľa priblížil, že príprava na transplantáciu LO sa začala pred mesiacmi:

„Po identifikácii vhodného darcu orgánov sme vyvinuli maximálne úsilie na odber pankreasu a jeho následné spracovanie.“

Foto
Príprava na transplantáciu LO trvala mesiace / UNLP

Na transplantáciu mali 48 hodín, počas ktorých bolo potrebné skoordinovať množstvo ľudí. LO z pankreasu mŕtveho darcu v pražskom IKEM transplantoval do pečene pacientky Štefan Hulík z I. chirurgickej kliniky. Transplantáciu na operačnej sále riadil prednosta Kliniky diabetológie IKEM Peter Girman, ktorý pricestoval z Prahy do Košíc s pripravenou infúziou ostrovčekov.

Pacientka nemala po operácii závažné komplikácie. Zatiaľ nie je jasné, či transplantácia buniek pankreasu bola úspešná. Diabetologička I. internej kliniky Ingrid Dravecká uviedla, že u pacientky možno očakávať celkové zlepšenie kvality života a vyrovnanejšie hladiny cukru v krvi, bez výskytu závažných hypoglykémií. Zároveň je možné čiastočne obnoviť vnímanie varovných príznakov hypoglykémie, ktoré ju na to podľa Draveckej upozornia:

„Na druhej strane, musíme poznamenať, že transplantácia LO nevedie k úplnému vynechaniu podávania inzulínu.“

Riaditeľ UNLP Ľuboslav Beňa doplnil, že nemocnica sa vďaka spolupráci s IKEM môže zapojiť do projektu medzinárodnej spolupráce pri transplantácii LO:

„Košické transplantačné centrum UNLP ašpiruje na to, aby slovenským pacientom s diabetom ponúklo komplexný program transplantácie pankreasu, či už ako transplantácie celého orgánu, alebo transplantácie LO. Táto uskutočnená transplantácia je prvým krokom na tejto ceste.“

 

Zdroj: TASR

 

Komentáre