Palestínsky premiér podal demisiu

SvetSpravodajstvo

Formovanie novej vlády môže trvať týždne až mesiace.

Predseda vlády Palestínskej samosprávy v Predjordánsku Muhammad Štajja podal demisiu do rúk najvyššieho predstaviteľa samosprávy Mahmúda Abbása. Vo funkcii bol od marca 2019.

Vládni predstavitelia informovali, že demisiu si svojím tlakom vynútili arabské krajiny a Spojené štáty. Cieľom Washingtonu je dosiahnuť hlbšiu reformu Palestínskej samosprávy ako súčasť plánov vzniku palestínskeho štátu. Izrael však tieto plány zásadne odmieta. V Gaze nechce pripustiť ani pokračovanie súčasnej vlády militantného hnutia Hamas, ani konkurenčného Fatahu, ktorý ovláda Palestínsku samosprávu v Predjordánsku.

Foto
Palestínsky premiér podal demisiu / TASR

Médiá odnačujú Štajju za Abbásovho lojálneho spolupracovníka. Ten zostane na čele dočasného kabinetu, pretože formovanie novej vlády národného porozumenia môže trvať niekoľko týždňov alebo aj mesiacov.

Od 7. októbra, keď militanti z Pásma Gazy prepadli priľahlé izraelské územia a izraelská armáda následne spustila ofenzívu v tejto palestínskej enkláve, zahynulo pri potýčkach s izraelskou armádou v Predjordánsku podľa tamojšieho ministerstva zdravotníctva 388 Palestínčanov. Okrem toho sa zintenzívňuje aj násilie židovských osadníkov voči Palestínčanom.

 

Zdroj: TASR

Komentáre