Palkovič odvolal Strapka z funkcie riaditeľa VšZP

SlovenskoSpravodajstvo

Aktualizované 20.35 hod.

Minister zdravotníctva Michal Palkovič k dnešnému dňu odvolal Richarda Strapka z postu riaditeľa štátnej Všeobecnej zdravotnej poisťovne (VšZP). Šéf rezortu to zdôvodnil tým, že akčný plán plnenia úsporných opatrení, ktorý VšZP predložila minulý týždeň, nie je kvalitatívne dostatočný:

„Za túto časť bol zodpovedný generálny riaditeľ,“ vyhlásil Palkovič.

Prístup časti vedenia VšZP k situácii v zdravotnej poisťovni bol podľa ministra problémový. Palkovič zdôraznil, že to nie je len o dofinancovaní celého sektora:

„Očakával som, že ako zodpovední manažéri budú pomenovávať a prichádzať s riešeniami, ktoré kondíciu VšZP zlepšia.“

Strapko končí aj vo funkcii predsedu a člena Predstavenstva VšZP, avšak v predsedníctve podľa Palkoviča zostávajú ďalší dvaja členovia:

„Tí ostávajú, s nimi budeme ďalej pracovať.“

Nový riaditeľ musí prejsť schválením Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS), čo potvrdil aj Palkovič:

„Meno zverejníme až po tom, ako budeme mať odobrenie od predsedníčky ÚDZS. Bavíme sa o veľmi krátkej dobe.“

Šéf rezortu skonštatoval, že sa budú zaoberať aj možným dofinancovaním VšZP:

„V tomto momente to nie je pre mňa principiálna otázka, pretože vieme, že k nejakému dofinancovaniu musí určite prísť. V tomto momente by som sa k rozsahu nevyjadroval. Vieme o tom, že takáto agenda bude na stole, hľadáme na ňu odpovede, ale v tomto momente sa skôr bavíme o reflexii časti vedenia tak, aby to nebolo zvaľované len na jednu jedinú chybu.“

Foto
Strapko končí vo funkcii riaditeľa VšZP / TASR

Strapko tvrdí, že VšZP vyvinula maximálne úsilie pri prijímaní opatrení. Za dôsledok výsledku záporného hospodárenia považuje nedostatočný rozpočet, nie neefektívne hospodárenie či neefektívnosť zdravotnej poisťovne. Za jediné účinné riešenie označil dofinancovanie celého sektora a následne ďalšie systematické zmeny. Strapko pripomenul, že štátu ponúkol svoje vyše 25-ročné skúsenosti, a to aj zo zahraničných korporácií:

„Avšak transparentnosť a korektnosť v jednaní, bohužiaľ, na Slovensku zatiaľ nevyhrávajú,“ uviedol Strapko s tým, že svoje funkcie v Predstavenstve VšZP ponúkli aj Beata Havelková a Ľubomír Kováčik, ale Palkovič neprijal ich rezignáciu.

Strapka v otvorenom liste podporil manažment VšZP, ktorý zároveň uistil poistencov, že sa aj naďalej budú snažiť, aby prinášali kvalitné služby a servis:

„Musíme úprimne skonštatovať, že odvolanie generálneho riaditeľa Richarda Strapka nás nemilo prekvapilo a sklamalo. Máme za to, že ako líder úspešne viedol najväčšiu zdravotnú poisťovňu na Slovensku aj počas viacerých vyeskalovaných období, ktorými si poisťovňa za posledné viac ako tri roky prešla – pandémia, vojna na Ukrajine a utečenecká kríza, hromadné výpovede lekárov či neustále problémy financovania v sektore verejného zdravotného poistenia.“

Strata VšZP ku koncu marca bola na úrovni 50,2 milióna eur, vlani to bolo 153,8 milióna eur. Z tohto dôvodu Palkovič požiadal v máji dozornú radu VšZP, aby predložila návrh opatrení na zvrátenie rastu dlhu, pričom očakával, že to budú parametre, ktoré v minulosti musel spĺňať ozdravný krízový plán.

 

Zdroj: TASR

 

Komentáre