Pandémia koronavírusu zrušila tradičné kultúrne podujatia. Organizátori hľadajú alternatívy

VýchodKultúra

Toto leto bude iné.

Aktuálna pandemická situácia ovplyvnila aj množstvo kultúrnych podujatí, ktoré sa už podľa aktuálnych opatrení síce organizovať môžu, no vzhľadom na potrebu ich včasného plánovania sa práve z tohto dôvodu mnohé z nich neuskutočnia.

Mesiac jún v metropole východu patrí aj Balónovej fieste. Tú ale predbežne preložili na jeseň. Zároveň je symbolickým mesiacom aj pre Medzinárodný filmový festival Art Film Fest, ktorý sa ale v júni neuskutoční. Leto v parku prináša do Košíc množstvo rôznorodých podujatí ako divadlá, jogu či tvorivé dielne. Nateraz sa ale organizátori nevedia k podujatiu jednoznačne vyjadriť.

Foto
Festival Východná / TASR

Prešov, Spišská Nová Ves

„Mesto Prešov muselo túto letnú sezónu zrušiť obľúbené podujatia, na ktoré sú Prešovčania, ale aj návštevníci nášho mesta zvyknutí. Medzi ne rozhodne patria aj Dni mesta Prešov, ktoré sú už tradičným podujatím vždy so začiatkom letnej sezóny. Súčasťou Dní mesta Prešov je aj Trojičný jarmok, avšak nebolo možné za taký krátky čas v rámci mesiaca jún stihnúť nanovo pripraviť celé Dni mesta Prešov,“ informoval hovorca mesta Prešov Vladimír Tomek.

Mesto Spišská Nová Ves každoročne priláka tisícky návštevníkov na viacdňové podujatie Živé sochy.

„Zrušili sme tie veľké letné tradičné podujatia. Týka sa to Spišského trhu, Dní mesta spojené s Trhom ľudových remesiel. Ideme do veľmi obmedzeného režimu, čo sa týka festivalu Živých sôch. To sme sa rozhodli urobiť v takej minimálnej miere. Návštevníci nebudú môcť vidieť tie tradičné sprievodné kultúrne podujatia, okrem Živých sôch, čiže v meste rozmiestnime namiesto 30 sôch len 10,“ uviedla vedúca kancelárie primátora Andrea Jančíková s tým, že Spišská Nová Ves pripravila počas leta menšie podujatia na pravidelnej báze.

Foto
Živé sochy / TASR

Kežmarok, Východná

Aj mesto Kežmarok presúva veľké podujatia na iné termíny, čo potvrdila riaditeľka Mestského kultúrneho strediska v Kežmarku Barbora Kaprálová:

„Najväčšie podujatie, ktoré organizujeme v Kežmarku, je festival Európske ľudové remeslo. Bol pripravený 30. ročník, ktorý sa ale presúva na rok 2021. Tradičným podujatím v Kežmarku je Letné kino na hradnom nádvorí, ktoré opäť pripravujeme. Bude to rozdelené na jeden júlový a jeden augustový týždeň. Tiež bude na hrade Letný divadelný festival a v spolupráci s Evanjelickým cirkevným zborom v Kežmarku v Drevenom artikulárnom kostole tiež pripravujeme na leto dva zaujímavé koncerty.“

V Poprade je situácia s kultúrnymi podujatiami počas leta rovnako obmedzená. Ako skonštatoval generálny riaditeľ Národného osvetového centra Erik Krišák, zrušený je aj najstarší celoslovenský festival:

Folklórny festival Východná v roku 2020 nebude organizovaný. Presunul sa, nový ročník bude až 1. – 4. júla 2021. Pôvodne sa predpokladalo, že by sa mohol presunúť na koniec augusta, ale na základe odporúčania ministerstva kultúry sme boli nútení zrušiť všetky festivaly a podujatia, ktoré sa mali organizovať do konca leta.“

 

Autor: RÁDIO KOŠICE

 

Komentáre