Pandémia obmedzí aj liturgické slávenie sviatku Všetkých svätých a Pamiatky zosnulých. Ako to bude v Košiciach?

KošiceKoronavírus

Kapacitné obmedzenia chrámu závisia od režimu, ktorý vyberie farár, respektíve správca farnosti.

Opatrenia súvisiace s pandémiou koronavírusu poznačia aj tohtoročné liturgické slávenie sviatku Všetkých svätých a Pamiatky zosnulých. Metropola východu je aktuálne v bordovej fáze COVID automatu, čo znamená predovšetkým kapacitné obmedzenia počas omší. Tie závisia od režimu, ktorý vyberie farár, respektíve správca farnosti.

Košická eparchia reflektuje zvýšený záujem veriacich o bohoslužby v nasledujúcom dušičkovom období a tomu aj prispôsobí svoj liturgický program. Nakoľko však nevieme povedať, v akej farbe COVID semaforu sa mesto Košice ocitne od pondelka 1.11.,  nevieme ani momentálne povedať, akým konkrétnym spôsobom bude liturgický program nastavený. Kňazi sú však plne k dispozícii veriacim pri zachovaní všetkých pandemických opatrení,“ povedal pre Košice Online hovorca Košickej eparchie Martin Mráz.

Foto
Viacerí veriaci využívajú dišpenz od účasti na liturgii / TASR

Farnosti v týchto dňoch evidujú zvýšený záujem veriacich o spovedanie či účasť na bohoslužbách. Cintorín Rozália je otvorený od 7.00 do 20.00 hod., pričom každý deň je v kaplnke svätá omša o 15.15 hod., respektíve počas sviatkov o 16.00 hod. Hovorca Košickej arcidiecézy Jaroslav Fabian nám potvrdil, že aj v kostoloch v metropole východu je počas celého týždňa posilnená spovedná služba:

Povinná evidencia, zoznam prítomných sa aktualizuje pri každej svätej omši v Dóme svätej Alžbety, kde kapacita postačuje aj na prípadný zvýšený záujem veriacich počas sviatkov. Niekedy sa stane, že to katedrály náhodne vstúpi skupinka 10 – 15 turistov, ktorí sa na chvíľu postavia dozadu – no s tým sa musí počítať. Jednotlivé kostoly v Košiciach majú spravidla pri programe aj poznámku, aký režim je v tom čase zvolený, že je to určené pre očkovaných alebo iný režim.“

Farár Miroslav Gira z Farnosti Kráľovnej pokoja na Juhu uviedol, že už navýšili počet bohoslužieb a viacerí veriaci využívajú dišpenz od účasti na liturgii v nedele a prikázané sviatky, ktorý udelil košický arcibiskup Bernard Bober:

V kostole Kráľovnej pokoja a v kostole Zoslania Ducha Svätého budeme mať niektoré sväté omše v režime základ a niektoré v režime očkovaní. Ak by sme sa ocitli v čiernej farbe, tak budú len v režime očkovaní. Vo farnosti Košice – Juh spovedáme pred rannými aj svätými omšami cez týždeň, veriaci tak priebežne majú príležitosť prijať sviatosť zmierenia. Spovedná služba bude rozšírená v počte spovedajúcich kňazov. Boli by sme veľmi radi, keby nám situácia umožnila sláviť každoročnú svätú omšu pri kríži na Verejnom cintoríne. Všetko bude zrejme závisieť od stupňa, v ktorom sa budeme nachádzať.“

Komentáre