Koho odhalí Pandora Papers? Desiatky mocných zo Slovenska si stále užívajú bohatstvo cez firmy v daňových rajoch

SvetZaujímavosti

S postupným odhaľovaním obrovských celosvetových káuz ako sú Panama Papers a Pandora Papers, ktoré dokazujú zneužívanie offshorových služieb elitami, si ľudia na celom svete stále viac uvedomujú, že pre mocných a bohatých platia iné pravidlá ako pre všetkých ostatných.

Foto
V nedeľu 3. októbra zverejnil server investigace.cz správu, že český premiér Andrej Babiš je súčasťou kauzy úniku citlivých informácií Pandora Papers. A nie je prvý ani posledný. Koho na Slovensku odhalí kauza Pandora Papers? / TASR

Väčšina politikov prežíva realitu dvoma základnými spôsobmi. V prvej fáze sa jej túžia zmocniť a vlastniť ju. Urobia si znej objekt svojej túžby po moci. A robia všetko preto, aby ju získali. Keď už majú moci dostatok a sú na vrchole svojej túžby po (pomyselnom) ovládaní reality, urobia si z nej objekt slasti a potešenia.

Dovolenky, domy, vily, autá, jachty, adrenalín, ženy, muži, alkohol, drogy, sex. Na to potrebujú peniaze. Dosť peňazí. Keď majú dosť, chcú viac. A keď majú ešte viac, chcú všetko. Diabolský kolotoč je čoraz rýchlejší a nákladnejší. Pre exponovaných verejných činiteľov je ale životne dôležité zachovať si čo najväčšiu anonymitu a čo najpopulistickejší imidž skromnosti a spolupatričnosti. Voľby totiž nepustia.

Ako to urobiť? Ako zostať  utajený a zároveň si vlastnou hlavou zarobené peniaze plnými dúškami vychutnať? Odpoveďou je najkorupčnejší vynález všetkých čias – offshore spoločnosť v daňovom raji. Pohodlne sa usaďte do súkromného tryskáča, vyberte si svoju destináciu, pripravte nakradnuté milióny a užívajte si!

Foto
V Pandora Papers figuruje aj bývalý britský premiér Tony Blair (na snímke), chilský prezident Sebastián Piñera, keňský prezident Uhuru Kenyatta, černohorský prezident Milo Đukanović alebo gabonský prezident Ali Bongo Ondimba / TASR

Andrej Babiš a tí druhí

V nedeľu 3. októbra zverejnil server investigace.cz správu, že český premiér Andrej Babiš je súčasťou kauzy úniku citlivých informácií Pandora Papers. Vyplýva z nich, že si cez offshorové firmy v daňových rajoch nakúpil vo Francúzsku nehnuteľnosti za 400 miliónov českých korún (cca. 15 miliónov eur).

„Babiš požičal prvej firme v daňovom raji, tá požičala druhej, druhá požičala tretej, tretia požičala ďalšej firme v Monaku. No a tá monacká pomocou úveru z USA kúpila Babišovi zámoček vo Francúzsku,“ vysvetľuje schému Babišovho rajského obchodu český politológ Petros Michopulos.

Ak francúzska finančná prokuratúra príde na to, že Andrej Babiš si požičal sám od seba, zatajil to cez offshorové spoločnosti v daňových rajoch a vyhol sa tak vysokej francúzskej dani z nehnuteľností, môžu ho stíhať za daňový podvod.

Okrem Francúzov ale môže mať Babiš problém aj s americkou FBI. Tí sú totiž extrémne citliví na to, ak niekto používa na pranie špinavých peňazí americké firmy. Podľa politológa ide o najväčší problém českého premiéra slovenského pôvodu v celej jeho podnikateľskej a politickej kariére.

Foto
Policajné auto stojí pred budovou právnickej firmy Mossack Fonseca počas razie kvôli kauze Panama Papers 12. apríla 2016 v Paname / TASR

Panama a Pandora

V gréckej mytológii bola Pandora krásna žena. Manželka Titana Epimétea, Prométeovho brata. Otvorila skrinku, kde bolo zamknuté všetko zlo, trápenie, strasti a choroby a vypustila ich na svet. Na dne skrinky ostala iba nádej.  

Medzinárodný novinársky projekt Pandora Papers, pomenovaný po Pandorinej skrinke, je založený na takmer dvanástich miliónoch dokumentov, ktoré unikli zo štrnástich právnych kancelárií po celom svete. Podobne ako projekt Panama Papers pred piatimi rokmi (únik 11,5 milióna dokumentov z panamskej spoločnosti Mossack Fonseca, ktorá sa špecializovala na korporátnu klientelu) ho koordinuje Medzinárodné konzorcium investigatívnych novinárov (ICIJ).

Na Pandora Papers pracovalo a stále pracuje viac ako 600 novinárov z viac ako stovky krajín po celom svete. Odhalili ako mocní a bohatí využívajú offshorové spoločnosti a netransparentné jurisdikcie v krajinách označovaných ako daňové raje na to, aby si zachovali anonymitu a neplatili dane. V dokumentoch sa vedľa mien zločincov objavujú mená celebrít, futbalistov, sudcov, politikov a daňových úradníkov z celého sveta.  A Slovensko nie je žiadnou výnimkou.

Novinári z projektu Pandora Papers netvrdia, že bol spáchaný nejaký zločin. Predkladajú a analyzujú dáta a dávajú ich do kontextu. Ich interpretáciu ponechávajú na expertov a čitateľov. Odhalená schéma netransparentnosti, anonymizácie a nedohľadateľnosti offshorových finančných transakcií  však vyvoláva oprávnené podozrenia.

Foto
Daňový raj - ostrovný štát Vanuatu v Austrálii a oceánii / Flickr/Archive

Ako to funguje

Anglické slovo offshore znamená doslova mimo brehu, mimo domova alebo v zahraničí. Offshorová spoločnosť je teda v základnom význame spoločnosť či firma založená v zahraničí. Svet takzvaného offshorového podnikania je plný právnikov, bankárov, daňových poradcov a špeciálnych spoločností  na zakladanie, správu a predaje firiem. Všetci robia jedno a to isté. Pomáhajú prelievať miliardy dolárov a eur získaných z korupcie, úplatkov, zločinu, tunelovania, daňových únikov a podvodov.

Autor knihy Moneyland: Prečo podvodníci a zlodeji vládnu svetu a ako si ho vziať späť, Oliver Bullough hovorí, že ide o temnú stránku globalizácie. Na začiatku, pred niekoľkými desiatkami rokov, boli veľké banky a korporácie. Snažili zjednodušiť svetový obchod a minimalizovať dane. Postupom čase ale tento systém začali využívať kleptokrati, zločinci a skorumpovaní politici na svoje vlastné účely. Aby tak dosiahli minimálnu kontrolu, minimálne dane a najlepšiu ochranu.

Offshorový biznis dokáže za menší poplatok na kľúč vystavať komplikované finančné štruktúry, prostredníctvom ktorých môžu politici, úradníci a podnikatelia aj v najchudobnejších krajinách sveta tunelovať štátne rozpočty a peniaze posielať do zahraničia.

Dokumenty Pandora Papers dokazujú, že ide o celosvetový problém. Vyplýva z nich aj skutočnosť, že najväčšími užívateľmi výhod offshorových systémov sú ľudia pri moci, ich rodiny a priatelia. Predpokladá sa tiež že v daňových rajoch sú ukryté miliardy dolárov a eur  zo ziskov veľkých spoločností.    

Foto
Daňový raj Guam - najväčší ostrov Mikronézie, patriaci pod správu USA  / Flickr/Archive

V kauze Pandora Papers sa objavuje 35 súčasných a bývalých hláv štátov a 400 úradníkov z takmer sto krajín celého sveta. Okrem českého premiéra sa v Pandora Papers objavuje viac ako 300 Čechov a 178 offshorových  firiem s českým pozadím.  Figurujú v nich aj bývalý britský premiér Tony Blair, chilský prezident Sebastián Piñera, keňský prezident Uhuru Kenyatta, černohorský prezident Milo Đukanović alebo gabonský prezident Ali Bongo Ondimba.

Čo sa týka Slovenska, v pandoriných uniknutých dokumentoch sa vyskytuje 40 Slovákov a 48 offshorových firiem s väzbou na Slovensko. Je medzi nimi zločinec hľadaný slovenskou políciou, viacerí realitní developeri, ľudia na sankčnom zozname USA, investori a slovenskí veľkopodnikatelia.

„Cieľom ľudí, ktorí nelegálnym spôsobom vo svojich krajinách prišli k miliardám, bolo zlegalizovať čierne príjmy a následne sa tváriť ako počestní podnikatelia a užívať si beztrestnosť. Členské krajiny, ani samotná Európska únia si evidentne nedokážu poradiť nielen s osobami, ktoré chcú takto zlegalizovať svoje čierne príjmy, ale ani s krajinami, ktoré tento systém vytvárajú a podporujú. Je nevyhnutné voči týmto krajinám zaviesť sankcie,“ komentuje kauzu Pandora Papers slovenský europoslanec Peter Pollák.

„Je potrebné si uvedomiť, že za každou korupciou stojí konkrétny skorumpovaný politik, ktorý sa pred kamerami tvári ako najväčší ľudomil, no vo svojich tajných, temných kanceláriách spolu so svojimi  kumpánmi kuje plány ako jednoduchých a obyčajných ľudí okradnúť,“ dodáva europoslanec.  

Foto
V medzinárodnej megakauze Pandora Papers figurujú aj prepojenia na Slovensko. Nachádza sa v nich meno právnika Martina Bahledu spájaného s väzobne stíhaným oligarchom Jozefom Brhelom (na snímke) / TASR

S postupným odhaľovaním obrovských celosvetových káuz ako sú Panama a Pandora Papers, ktoré dokazujú zneužívanie offshorových služieb elitami si ľudia na celom svete stále viac uvedomujú, že pre mocných a bohatých platia iné pravidlá ako pre všetkých ostatných.    

Česká novinárka a zakladateľka portálu investigace.cz Pavla Holcová povedala, že na odhaľovaní slovenských Pandora Papers spolupracujú so slovenským tímom, ktorý sa sformoval v rámci projektu Kočnerova knižnica. K ďalším prepojeniam na slovenských politikov sa zatiaľ vyjadrovať nechce, aby to nenarušilo priebeh práce. „Kauzy budeme vydávať postupne,“ hovorí Holcová.

Poslanca Juraja Šeligu by neprekvapilo, ak by sa časom ukázali prepojenia aj na slovenskú politiku. „Ako určitú indíciu možno vnímať skutočnosť, že v minulosti na štátnych zákazkách zarábali oligarchovia, ktorí boli prepojení a spriatelení s politikmi. Práve oni svoje peniaze vyvážali zo Slovenska prostredníctvom schránkových firiem,“ povedal poslanec.

Pre príklad nie je potrebné chodiť ďaleko, spomeňme len obchod s emisnými povolenkami alebo otázniky súvisiace so zmenami vlastníkov poisťovne Dôvera, tvrdí Šeliga.

Foto
Kauzy budeme vydávať postupne, hovorí Pavla Holcová, ktorá na odhaľovaní slovenských Pandora Papers spolupracuje so slovenským tímom, ktorý sa sformoval v rámci projektu Kočnerova knižnica / TASR

„Vlastníctvu offshore spoločnosti nevieme zabrániť, s čím však vieme bojovať, sú daňové úniky. Pretože častokrát sa práve offshore schránkové firmy využívajú na legalizáciu príjmov, ktoré pochádzajú z trestnej činnosti. Rovnako takéto spoločnosti slúžia ako súčasť komplikovanej schémy pre tých, ktorí nechcú platiť dane. Prostredníctvom bankového dozoru a efektívnejšej medzinárodnej spoluprácie je možné takéto operácie obmedziť,“ dodáva poslanec.

Poslanec Ondrej Dostál sa vyjadril, že nemá o informácie o podnikateľoch z Pandora Papers, ktorí obchodovali so štátom a sú prepojení na vrcholových politikov na Slovensku. „Ak sa tak deje v iných krajinách, tak je možné, že sa tak dialo aj na Slovensku a že sú medzi nimi aj také osoby,“ hovorí Dostál.

Verejne známym faktom je, že v Pandora Papers sa ukryl aj Slovák z kauzy Mýtnik. Ako uviedol minulý týždeň Tomáš Madleňák z Investigatívneho centra Jána Kuciaka, ide o právnika Martina Bahledu spájaného s väzobne stíhaným oligarchom Jozefom Brhelom. Obaja sú obvinení v kauze Mýtnik II.

Zdroj: investigace.cz/icij.org/tasr/wikipedia/Rozhovory s C.G.Jungem (Portál, 2015)/FB Peter Pollák     

Komentáre