Panorama ponúkne 22 nesúťažných filmov

KošiceArchívArt Film Fest Košice 2021

Diváci sa môžu tešiť aj na oceňované snímky.

O pár dní v metropole východu odštartuje 28. ročník Medzinárodného filmového festivalu Art Film Fest (AFF). Jednou z programových sekcií bude aj Panorama, ktorá ponúkne 22 nesúťažných filmov rôznych žánrov z krajín z celého sveta. Diváci sa môžu tešiť aj na oceňované snímky.

Jasmila Žbanić so svojím filmom Quo vadis, Aida? upútala publikum festivalu v Benátkach. Príbeh sa odohráva v bosnianskej Srebrencie, ktorú v roku 1995 obsadila srbská armáda. Učiteľka Aida pôsobí ako tlmočníčka mierových síl OSN, vďaka čomu má prístup k  dôležitým informáciám. Vie, čo čaká všetkých srebrenických mužov vrátane jej manžela a dvoch synov. Žbanić chcela týmto filmom varovať pred všetkými vlasteneckými a národniarskymi hnutiami v Európe.

Foto
Quo vadis, Aida? / Indie Sales / ASFK

Americký hudobník, skladateľ, hudobný žurnalista, bubeník a frontman hiphopovej kapely The Roots Ahmir-Khalib „Questlove“ Thompson so svojím filmom Summer of Soul získal na tohtoročnom festivale v Sundance Veľkú cenu poroty za najlepší dokument a Cenu divákov. Na AFF bude uvedený v európskej premiére. Snímka zachytáva slávny Woodstock. Filmári počas šiestich týždňov The Harlem Cultural Festival nakrútili materiál, ktorý desaťročia bol v archíve a nikto ho až doposiaľ nevidel. Diváci uvidia vystúpenia legiend, akými sú Stevie Wonder, Nina Simone či Mahalia Jackson.

Ďalším filmom z hudobného sveta bude aj snímka Bež, Uje, bež. Režisér Henrik Schyffert svojím debutom zaujal na festivale v Göteborgu aj pri udeľovaní cien Švédskej filmovej akadémie, pričom získal cenu za najlepší film, herecký výkon aj scenár. Frontman rockovej kapely Doktor Kosmos trpí Parkinsonovu chorobu. Aj keď sa to spočiatku snaží tajiť, postupne zmení svoj postoj.

Foto
Bež, Uje, bež / FilmLance International AB / Swedish Film Institute

PR manažér AFF Peter Gašparík uviedol, že Európska filmová akadémia vyhlásila film Superhit režiséra Emmanuela Courcola za najlepšiu európsku komédiu roka:

„Príležitostný herec Etienne prijme ponuku nacvičiť vo väzení s odsúdenými delikventmi známu divadelnú hru Čakanie na Godota. Ojedinelý experiment sa mu podarí naštudovať, dokonca dostane šancu uviesť predstavenie aj mimo múry nápravného zariadenia. Každé vystúpenie znamená nielen nový úspech, ale aj umocňuje vzťah medzi Etiennom a vystupujúcimi väzňami. Netradičný divadelný súbor napokon čaká finálne zavŕšenie – pred veľkým publikom v Paríži. Stane sa posledná spoločná noc očakávaným superhitom pre všetkých?“

Návštevníci AFF uvidia aj najlepší európsky animovaný film roka Josep od francúzskeho karikaturistu Aurela Auréliena Fromenta. Snímka zobrazuje život a dielo španielskeho výtvarníka, karikaturistu a spisovateľa Josepa Baroliho a zachytáva Španielov, ktorí v roku 1939 prešli cez Pyreneje do Francúzska, kde boli umiestnení do internačných táborov. Temnejšia kapitola francúzskych dejín je zobrazená pomocou pôvodných, unikátnych kresieb Bartoliho.

Foto
Superhit / MK2 Films

Izraelský režisér Nir Bergman nakrútil film Tak poďme! o vzťahu otca a jeho dospelého autistického syna. Snímka poukazuje na rodinné vzťahy či práva ľudí s odlišnými schopnosťami.

„Rozvedený Aharon, ktorý zasvätil väčšinu svojho života výchove syna Uriho, sa rozhodne namiesto odvozu syna do špecializovaného ústavu vydať sa s ním na útek. Sám seba presviedča, že jeho syn ešte nie je pripravený na odlúčenie, možno je to však celkom naopak a pripravený nie je on sám,“ dodal Gašparík.

Snímka Nočná šichta od režiséra Elie Wajemana je ukážkou súčasného filmu noir. Ide o príbeh lekára v nočnej službe, ktorý lieči rôznych pacientov bez oddychu a v neustálom nasadení. Predpisuje falošné recepty na nelegálny liek a viac už nedokáže čeliť tlaku bratranca farmaceuta.

 

Komentáre