Panská záhrada v Prešove prešla revitalizáciou

PrešovSpravodajstvo

Celkové náklady boli v hodnote viac ako 920-tisíc eur.

V metropole Šariša je kompletne zrevitalizovalý park v časti Nižná Šebastová. Ide o Panskú záhradu s rozlohou viac ako 17-tisíc štvorcových metrov, ktorá je už otvorená pre verejnosť. Mesto Prešov financovalo jej obnovu z prostriedkov z EÚ. 

Súčasťou projektu bola výsadba verejnej zelene a zrealizovaná bola tiež prestavba chodníkov pre peších. Pribudli aj parkové lavičky, odpadkové koše, solárna lavička, stojan na bicykle, informačné tabule či detské ihrisko. Rovnako bolo zavedené verejné osvetlenie a zavlažovací systém.

Foto
Park s rozlohou vyše 17 štvorcových metrov je súčasťou komplexu renesančného kaštieľa / TASR

„Je to jeden z mnohých projektov, ktoré máme v rámci revitalizácie zelene v meste Prešov rozbehnuté. V najbližšej dobe chceme slávnostne otvoriť aj park Alexandra Dubčeka, pripravujeme realizáciu mestského parku v širšom centre na Masarykovej ulici a výrazne sme sa posunuli aj v téme predzáhradiek, ktoré si po poslednom mestskom zastupiteľstve obyvatelia Prešova budú môcť konečne zriadiť úplne legálne,“ vyjadril sa primátor mesta Prešov František Oľha.

Park s rozlohou vyše 17 štvorcových metrov je súčasťou komplexu renesančného kaštieľa s parkom, v ktorom sa nachádzajú vzácne dreviny. Prešovská samospráva začala s obnovou záhrady v roku 2023. Celkové náklady boli v hodnote viac ako 920-tisíc eur a výška nenávratného finančného príspevku bola približne 860-tisíc eur. Mesto financovala zvyšnú časť z vlastného rozpočtu.

 

Zdroj: TASR

Komentáre