Pápež ocenil novinárov za pomoc pri odhaľovaní sexuálnych škandálov v cirkvi

EurópaSvetSpravodajstvo

Pápež František sa v sobotu poďakoval novinárom za to, že pomáhajú pri odhaľovaní prípadov sexuálneho zneužívania v radoch rímskokatolíckej cirkvi.

Foto
Pápež ocenil misiu žurnalistiky čo sa týka vysvetľovania a fungovania sveta. Novinári podľa neho svojou prácou prispievajú k tomu, aby bol lepšie pochopiteľný, a aby sa ho ľudia menej báli / TASR

„Ďakujem vám za to, že nám hovoríte, čo je nesprávne v cirkvi, za to, že nám pomáhate v tom, aby sa to nezamietlo pod koberec, a za to, že ste dali hlas obetiam zneužívania," povedal pápež. Uviedol to na ceremónii na počesť dvoch dlhoročných novinárov venujúcich sa pokrývaniu správ z Vatikánu - Philipa Pullellu z agentúry Reuters a Valentiny Alazrakiovej z mexickej stanice Noticieros Televisa.

Pápež ocenil misiu žurnalistiky čo sa týka vysvetľovania a fungovania sveta. Novinári podľa neho svojou prácou prispievajú k tomu, aby bol lepšie pochopiteľný, a aby sa ho ľudia menej báli. Poznamenal, že pre spravodajcov je dôležité vyjsť von zo svojich redakcií a zistiť, čo sa deje vo svete, aby mohli bojovať proti dezinformáciám. Potrebujú preto utiecť tyranii toho, že budú vždy len on-line. „Nie všetko sa dá povedať cez e-mail, telefón alebo obrazovku," uviedol.

Foto
V roku 2018 pápež František verejne priznal chyby z minulosti a prisľúbil, že cirkev sa už  nikdy nebude snažiť zakryť prípady zneužívania. / TASR

Kritici Františka obvinili z toho, že po tom, čo sa v roku 2013 stal pápežom, reagoval na sexuálne škandály v cirkvi príliš pomaly. V roku 2018 však verejne priznal chyby z minulosti a prisľúbil, že cirkev sa už  nikdy nebude snažiť zakryť prípady zneužívania. V roku 2019 v tejto súvislosti vyzval na boj s nasadením všetkých síl voči zločinom, ktoré by mali byť vymazané zo zemského povrchu.

Škandály týkajúce sa zneužívania maloletých zo strany duchovných sa objavili na titulkách novín v roku 2002, keď americký denník The Boston Globe zverejnil sériu článkov odhaľujúcu vzorec pohlavného zneužívania, ako aj rozsiahle úsilie cirkvi tieto prípady utajiť.

Odvtedy sa takéto kauzy objavili v mnohých krajinách. Naposledy napríklad vo Francúzsku, kde nezávislá komisia vyšetrujúca zneužívanie detí v rámci rímskokatolíckej cirkvi v októbri zverejnila správu, podľa ktorej v krajine zaznamenali v rokoch 1950–2020 približne 216-tisíc prípadov pohlavného zneužívania maloletých predstaviteľmi katolíckej cirkvi. Veľkú väčšinu obetí tvorili chlapci.

Zdroj: TASR

Komentáre