Pápeža Františka privítali v Prešove tisícky pútnikov

PrešovArchívPápež na Slovensku 2021

Prví z nich prichádzali už od polnoci.

Apoštolská cesta pápeža Františka dnes pokračuje na východnom Slovensku. Dopoludnia priletel na košické letisko, odkiaľ sa presunul do Prešova. Spolu s gréckokatolíkmi tu slávi božskú liturgiu svätého Jána Zlatoústeho. Ako pre Rádio Košice povedal hovorca Prešovskej archieparchie Michal Pavlišinovič, prípravy na túto výnimočnú udalosť boli náročné aj vzhľadom na nedostatok času:

„Môžem povedať, že reálne dva mesiace sme museli všetko zvládnuť, pripraviť, nachystať tak, aby to vyzeralo tak, ako to vyzerá dnes, je naozaj málo času. Vďaka Bohu, vďaka modlitbám mnohých veriacich sme pociťovali posilu. Pán Boh nás hnal dopredu, aj keď sme veľmi unavení. Máločo sme spali posledné dni a noci. Skutočne cítime veľkú radosť a tešíme sa na stretnutie so Svätým Otcom.“

Foto
Pápež František pozdravil veriacich z papamobilu / TASR

Na mieste pomáhajú aj stovky dobrovoľníkov a situáciu pred mestskou športovou halou sleduje vyše 600 novinárov z celého sveta.

„Čo sa týka dnešného dňa, príprav a programu, o polnoci sa otvorili brány a ľudia začali postupne prichádzať. O 3.00 hod. sa to začalo viac akumulovať a pri bránach si trošku počkali. Teraz je viac-menej celá plocha zaplnená,“ dodal Pavlišinovič.

Pápež František prišiel medzi veriacich o približne 10.00 hod., odkiaľ ich pozdravil z papamobilu. V týchto chvíľach začína božská liturgia. Svätý Otec sa následne presunie späť do Košíc, kde ho čaká popoludňajší oddych, stretnutie s Rómami na Luníku IX a s mladými na Štadióne Lokomotíva.

Komentáre