Paríž SG zdolal oslabenú Barcelonu 4:1, do semifinále aj Dortmund

EurópaŠport

Futbalisti Paríža St. Germain a Borussie Dortmund postúpili do semifinále Ligy majstrov. Napriek minulotýždňovej domácej prehre 2:3 dokázal francúzsky šampión bez slovenského stopéra Milana Škriniara v zostave uspieť v utorkovej štvrťfinálovej odvete na ihrisku FC Barcelona 4:1. Pomohli mu k tomu vylúčenie domáceho obrancu Ronalda Arauja v 29. minúte a tiež dva góly Kyliana Mbappeho. V druhom zápase večera Borussia Dortmund zdolala hosťujúce Atletico 4:2 a vygumovala manko 1:2 z Madridu. V boji o postup do finále ju čaká PSG, prvý zápas sa uskutoční v Dortmunde.

Foto
Ousmane Dembele oslavujue svoj gól  / tasr-ap

Futbalisti Paríža St. Germain si po trojročnej prestávke opäť zahrajú semifinále Ligy majstrov.  Zásluhou Ousmaneho Dembeleho s Vitinhom Parížania zmazali jednogólové manko z Parku princov (2:3) a po dvoch presných zásahoch Kyliana Mbappeho odplatili súperovi osemfinálové vyradenie z marca 2017. Barcelona vtedy po prehre 0:4 vo Francúzsku zvíťazila v odvete na Camp Nou 6:1 v zápase s označením "La Remontada", keď v závere vsietila tri góly. Trénerom Barcelony bol vtedy súčasný kouč PSG Luis Enrique, pre ktorého mala konfrontácia s bývalým klubom špeciálny náboj.

Po postupe francúzskeho šampióna medzi elitné kvarteto LM Enrique vyzdvihol prínos Mbappeho. "Klobúk dolu pred výkonom Kyliana. Počas celého zápasu skvele napádal obrancov Barcelony počas rozohrávky a pre bránku domácich predstavoval neustálu hrozbu. Takto má hrať líder tímu. V odvete to s nami nevyzeralo dobre, po vylúčení Arauja sme sa však dokázali maximálne skoncentrovať a využiť početnú výhodu," zdôraznil Enrique pre akreditované médiá.

Parížanov čaká v semifinále Borussia Dortmund, s ktorou sa stretli už v základnej skupine. Doma zvíťazili 2:0 a vo Vestfálsku remizovali 1:1. "Mojím snom je vyhrať Ligu majstrov s Parížom. V roku 2020 sme boli blízko k zisku trofeje, no v lisabonskom finále sme prehrali s Bayernom Mníchov (0:1). Teraz sme prekonali silnú prekážku v podobe Barcelony a musíme urobiť ešte jeden krok k tomu, aby sme si zahrali vo Wembley," uviedol Mbappe.

Kouč Barcelony Xavi Hernandez mal po štvrťfinálovej odvete ťažké srdce na rumunského hlavného rozhodcu Istvana Kovacsa. "Hrať vyše hodinu s 10 hráčmi proti 11 futbalistom súpera je prakticky nemožné. Zákrok Arauja nebol podľa mňa na červenú kartu a výrazne ovplyvnil ďalší vývoj. Povedal som rozhodcovi, že zabil zápas. Pískal veľmi zle, jeho výkon bol katastrofálny," povedal rozhorčený Xavi, ktorého Kovacs na začiatku druhého polčasu vykázal na tribúnu za protesty.

Barcelona naposledy triumfovala v Lige majstrov v roku 2015, no v uplynulých sezónach sa jej v európskych klubových súťažiach nedarilo. Španielsky denník Marca po vypadnutí s Parížom napísal, že "nočná mora" pokračuje. "Vedeli sme, že s 10 mužmi to bude proti PSG ťažké a že budeme veľmi trpieť. V Paríži sme si vytvorili sľubnú východiskovú pozíciu, no domácu odvetu sme nezvládli. Je to pre nás tvrdá rana," priznal holandský stredopoliar Frankie de Jong.

Úvodné minúty v Dortmunde priniesli po šanci na oboch stranách. Prvú mali vo 4. minúte domáci, Azpilicueta v poslednej chvíli zblokoval pokus Sabitzera. Hneď vzápätí nevyužil dobrú príležitosť Morata, ktorý sa rútil sám na Kobela, ale vystrelil vedľa brány. Po štvrťhodine sa vyznamenal brankár Atletica Oblak, ktorý si poradil so strelou Brandta. V 34. minúte však pustil za svoj chrbát loptu po strele toho istého hráča z ostrého uhla - 1:0. Borussia ešte do prestávky pridala aj druhý gól, keď Maatsen po prihrávke Sabitzera krížnou strelou k žrdi prekonal Oblaka - 2:0.

Kouč Atletica spravil cez polčasovú prestávku tri zmeny a jeho tím v 49. minúte vyrovnal stav dvojzápasu vďaka vlastnému gólu Hummelsa po rohovom kope - 2:1. Po hodine hry striedajúci žolík Correa vyrovnal na 2:2, no domáci famózne zdvihli hlavy. Füllkrug dal na 3:2 a po ňom hrdina večera Sabitzer po dvoch gólových prihrávkach spoluhráčom sám zaznamenal postupový presný zásah. V závere už hráči Borussie nedopustili drámu.

Prvé zápasy semifinále sú na programe 30. apríla/1. mája, odvety sa uskutočnia 7./8. mája. Finále sa hrá v sobotu 1. júna v londýnskom Wembley.

Foto
Radosť hráčov Dortmundu po góle / tasr-ap

odvety štvrťfinále Ligy majstrov - sumáre:
        FC Barcelona - Paríž St. Germain 1:4 (1:1)
        Góly: 12. Raphinha - 61. a 89. Mbappe (prvý z 11 m), 40. Dembele, 54. Vitinha. Rozhodoval: Kovács (Rum.), ŽK: Martinez, Lewandowski, Gündogan, Raphinha, Lopez - Mbappe, Ruiz, Marquinhos, Donnarumma, ČK: 29. Araujo, 56. Xavi - tréner (obaja Barcelona)
        /prvý zápas: 3:2, postúpil Paríž St. Germain/
        Barcelona: ter Stegen - Kounde, Araujo, Cubarsi, Cancelo (82. Joao Felix) - de Jong (82. Lopez), Gündogan, Pedri (61. Torres) - Yamal (34. Martinez), Lewandowski, Raphinha
        PSG: Donnarumma - Hakimi, Marquinhos, Hernandez, Mendes - Zaire-Emery (80. Ugarte), Vitinha, Ruiz (77. Asensio) - Dembele (88. Kolo Muani), Mbappe, Barcola (77. Lee Kang-in)

Borussia Dortmund - Atletico Madrid 4:2 (2:0)
        Góly: 34. Brandt, 39. Maatsen, 71. Füllkrug, 74. Sabitzer - 49. Hummels (vlastný), 64. Correa. Rozhodoval: Vinčič (Slov.), ŽK: Ryerson - Azpilicueta, Hermoso
        /prvý zápas: 1:2, postúpila Borussia Dortmund/
        Dortmund: Kobel - Ryerson, Hummels, Schlotterbeck, Maatsen - Sabitzer, Can - Adeyemi (66. Bynoe-Gittens), Brandt (90. Reus), Sancho (86. Özcan) - Füllkrug
        Atletico: Oblak - Molina (46. Barrios), Witsel, Gimenez, Hermoso, Azpilicueta (46. Riquelme) - Llorente, Koke, de Paul (84. Niguez) - Morata (46. Correa), Griezmann