Parkovisko na Solivare už slúži motoristom

PrešovSpravodajstvo

Mesto zároveň začalo s výstavbou cyklochodníka.

Parkovacie možnosti v Prešove sa rozšírili o ďalších 46 miest pri bytovkách v časti Solivar. Doteraz išlo iba o provizórne parkovanie, čím vznikali podľa viceprimátora Prešova Petra Krajňáka aj konfliktné situácie:

„Občania boli v napätí skrz parkovanie, takže postupne sa to podarilo vyriešiť. Pred štyrmi rokmi sa robila prvá etapa pri prvej bytovke a tieto tri časti sa vytvorili teraz.“

Po komunikácii s odborom životného prostredia, odbornou verejnosťou a dendrológmi boli viaceré parkovacie miesta z projektového zámeru vynechané, aby došlo k zachovaniu pôvodnej zelene, o ktorej ochranu sa zasadzovali aj obyvatelia bytoviek. Zhotoviteľ stihol dokončiť dielo štyri mesiace pred pôvodným termínom. Projekt si vyžiadal investíciu vo výške viac ako 95-tisíc eur, pričom ju hradilo mesto z vlastného rozpočtu. S budovaním parkovacích miest chce pokračovať.

„Robia sa na Pavlovičovom námestí, pod pravoslávnym chrámom, kde je parkovisko oddelené momentálne obrubníkmi, je dobrá správa od Železníc Slovenskej republiky, že nakoniec sa aj ochranné pásmo železníc bude dať využiť na výstavbu parkovacích miest. Je plánované veľké parkovisko pri prešovskej nemocnici. Takže je viacero plánov na rozširovanie parkovacích miest,“ doplnil Krajňák.

Foto
Parkovacie miesta už slúžia motoristom / TASR

Samospráva zároveň začala s výstavbou cyklochodníka s dĺžkou viac ako 1,2 kilometra. Napojiť sa má na už skôr vybudovaný prvý úsek cykloželezničky Prešov - Zlatá Baňa.

„Je to dôležitá súčasť cyklistickej siete v rámci mesta Prešov. Táto cyklotrasa sa bude napájať na už vybudovanú trasu, ktorá kopíruje cestu cykloželezničky. Doteraz museli ísť cyklisti po frekventovanej ceste, keď sa chceli napojiť na cyklotrasu v smere na Sigord, tak teraz sa už komfortne priamo z mestskej časti Solivar po vybudovaní napoja na túto cyklotrasu. Na začiatku cyklotrasy už mesto v minulom období vybudovalo parkovisko. Takže pohodlne si tam môže človek zaparkovať svoje auto a ísť do prírody na bicykli,“ vysvetlil vedúci odboru rozvojových aktivít Mestského úradu v Prešove Slavomír Karabinoš.

Chodník bude mať šírku tri metre a zhotoviteľ by ho mal dokončiť za desať mesiacov. Financie vo výške 315-tisíc eur získalo mesto z Plánu obnovy.

 

Zdroj: TASR

Komentáre