Parlament odobril novelu zákona o meste Košice

KošiceSpravodajstvo

O štruktúre mestských častí bude rozhodovať zastupiteľstvo.

Poslanci Národnej rady Slovenskej republiky (NR SR) včera (16.3.) schválili novelu zákona o meste Košice z dielne poslancov OĽANO, ktorou sa upraví proces zmeny v usporiadaní mestských častí v metropole východu. Predkladatelia chceli takýmto spôsobom presunúť rozhodovania o samosprávnom usporiadaní v meste z celoštátnej úrovne na hlavného nositeľa samosprávy v meste, teda na jeho orgány.

Foto
Zastupiteľstvo bude môcť prelomiť zamietavé stanovisko Rady starostov (Ilustračná fotografia) / KOŠICE ONLINE

O štruktúre mestských častí budú rozhodovať košickí poslanci v rámci štatútu mesta. Do rozhodovacieho procesu sa zaraďuje aj Rada starostov, ktorá má právo veta voči príslušnému uzneseniu mestského zastupiteľstva. To však bude môcť prelomiť zamietavé stanovisko Rady starostov, a to trojpätinovou väčšinou všetkých poslancov. Doterajšia právna úprava a možnosť mestskej časti odmietnuť zmenu územného usporiadania podľa predkladateľov predstavuje nerealizovateľný spôsob zníženia počtu mestských častí.

Mesto Košice kritizovalo predloženie novely na rokovanie NR SR. O zmene štatútu mesta, znižovaní počtu či zlučovaní mestských častí je podľa samosprávy potrebné rozhodovať na základe odborných dát. Mesto chcelo diskusiu na úrovni zastupiteľstva aj mestských častí.

 

Zdroj: TASR

 

Komentáre