Parlament odobril predĺženie núdzového stavu o ďalších 40 dní

SlovenskoKoronavírus

Za hlasovalo 83 poslancov zo 108 prítomných.

Poslanci Národnej rady Slovenskej republiky (NR SR) včera (12.1.) schválili predĺženie núdzového stavu. Za hlasovalo 83 poslancov zo 108 prítomných, proti bolo 25 poslancov. Vláda 29. decembra minulého roka predĺžila núdzový stav o ďalších 40 dní. Súhlas s týmto rozhodnutím bol jediným bodom včerajšej schôdze parlamentu.

NR SR musela odsúhlasiť predĺženie núdzového stavu podľa nedávno schválenej legislatívy, pričom urobiť tak mala najneskôr 20 dní odo dňa účinnosti jeho predĺženia. Ide o ústavnú poistku v rámci deľby moci a systému bŕzd a protiváh v parlamentnej republike, ktorá má byť zavedená aj pri vyhlásení opätovného núdzového stavu.

Foto
Národná rada Slovenskej republiky / TASR

Vláda argumentuje tým, že v čase, keď sa rozhodovalo o predĺžení núdzového stavu, epidemiologická situácia na Slovensku bola stále veľmi vážna, čo sa prejavilo v nemocniciach a iných zdravotníckych zariadeniach.

„Bolo tak potrebné núdzový stav predĺžiť, aby okrem iného mohlo byť zabezpečené udržanie alebo nové uloženie pracovnej povinnosti na účely zabezpečenia zdravotnej starostlivosti, reprofilizácie nemocníc z dôvodu potreby iného druhu lôžok či udržanie alebo pozmenenie rozsahu obmedzenia slobody pohybu a pobytu zákazom vychádzania či iným spôsobom, a to z dôvodu nevyhnutného obmedzenia mobility, a tak aj sociálnych kontaktov,“ píše sa v návrhu.

Núdzový stav je možné vyhlásiť v nevyhnutnom rozsahu a na nevyhnutný čas, najdlhšie na 90 dní. Ak je vyhlásený z dôvodu ohrozenia života a zdravia osôb v súvislosti so vznikom pandémie, predĺžiť sa môže najviac o ďalších 40 dní, a to aj opakovane.

 

Zdroj: TASR


 

Komentáre