Parlament aj prezidentka odobrili zmenu ústavy v súvislosti s predčasnými voľbami

SlovenskoSpravodajstvo

Aktualizované 16.00 hod.

Poslanci Národnej rady Slovenskej republiky (NR SR) schválili zmenu ústavy v súvislosti s predčasnými voľbami. Volebné obdobie parlamentu bude možné skrátiť uznesením, pričom bude na to potrebných minimálne 90 hlasov poslancov. Zmenu podpísala aj prezidentka Zuzana Čaputová.

Definitívne schválená zmena ústavy obsahuje pozmeňujúci návrh Márie Kolíkovej, ktorý podporili strany bývalej koalície. Návrh uznesenia bude môcť predložiť najmenej pätina poslancov, teda 30 zákonodarcov. Výrok v uznesení bude musieť obsahovať termín volieb či obdobie, v ktorom má predseda parlamentu vyhlásiť deň ich konania. Uznesením sa určí skorší termín parlamentných volieb, pričom ich vykonaním uplynie aktuálne volebné obdobie.

Návrh zahŕňa aj zakotvenie princípu pomerného zastúpenia volebného systému a jedného volebného obvodu pre voľby do NR SR v ústave. Počíta sa aj s ustanovením, že poslanci sú volení podľa zásad pomerného zastúpenia. Parlament odmietol pozmeňujúci návrh Juraja Šeligu, ktorý žiadal ústavnoprávnu ochranu Špecializovaného trestného súdu a Úradu špeciálnej prokuratúry tak, že ich existencia by bola explicitne zakotvená v ústave.

Foto
Poslanci majú vo štvrtok rokovať o uznesení, ktorým sa má skrátiť volebné obdobie parlamentu / TASR

Rokovanie o tomto návrhu bolo zaradené do programu schôdze NR SR po tom, čo parlament koncom minulého roka vyslovil nedôveru vláde premiéra Eduarda Hegera. Bývalá koalícia sa dohodla na možnom termíne predčasných volieb, ktorý stanovila na 30. septembra tohto roka. Z nálezu Ústavného súdu vyplýva, že na skrátenie volebného obdobia NR SR je potrebné upraviť ústavu, aby bol takýto krok ústavne konformný. Predseda parlamentu Boris Kollár vyhlásil, že poslanci NR SR majú vo štvrtok (26.1.) rokovať o uznesení, ktorým sa má skrátiť volebné obdobie parlamentu vrátane určenia termínu predčasných volieb. Hlasovanie sa pravdepodobne uskutoční v utorok 31. januára.

 

Zdroj: TASR

 

Komentáre