Parlament podporil vstup Severného Macedónska do NATO

EurópaSpravodajstvo

Podľa gréckeho premiéra Tsíprasa je v záujme Atén podporovať európsku orientáciu všetkých svojich susedov.

Grécky parlament v piatok neskoro večer po búrlivej diskusii schválil prístupové protokoly Macedónska do Severoatlantickej aliancie (NATO), čím fakticky schválil jeho vstup do tejto organizácie. Hlasovanie bolo pomerne tesné, za schválenie prístupových protokolov hlasovalo 153 poslancov gréckeho parlamentu, proti ich bolo 140. Macedónsko sa podľa zmluvy s Gréckom teraz bude po novom volať Severné Macedónsko, aby vyhovelo Aténam, ktoré nesúhlasili s jeho doterajším názvom.

Vstup Macedónska do NATO doteraz blokovalo práve Grécko, no po tom, čo Skopje koncom minulého roka súhlasilo so zmenou svojho názvu, Atény svoje veto stiahli.

„Chcel by som opäť privítať Severné Macedónsko, krajinu, ktorá je ku Grécku priateľská, a krajinu, ktorá musí byť zástancom - a nie oponentom - našich snáh o zaistenie bezpečnosti, stability a spolupráce v širšom regióne," povedal v parlamentnej rozprave pred hlasovaním grécky premiér Aléxis Tsípras.

Foto
Grécky premiér Alexis Tsipras / TASR / AP

„Je jednoznačne v záujme Grécka podporovať európsku orientáciu všetkých svojich susedov, nielen Severného Macedónska, a nepodvoliť sa vplyvu tretích strán v našom susedstve, ktoré majú iné ašpirácie a ciele," dodal grécky premiér.

Tsípras síce nekonkretizoval, aké tretie sily v susedstve má na mysli, proti dohode medzi Macedónskom a Gréckom a proti vstupu Macedónska do NATO však dlhodobo oficiálne aj neoficiálne vystupovalo Rusko, čo spôsobilo v posledných mesiacoch viacero diplomatických konfliktov medzi Skopje a Aténami na jednej strane a Moskvou na druhej.

Dohoda medzi Gréckom a Macedónskom, na základe ktorej sa Macedónsko po novom volá Republika Severné Macedónsko, napriek jej ratifikácii v parlamentoch oboch krajín stále vyvoláva veľké vášne na oboch stranách hranice. Nacionalistické politické sily v Macedónsku sú nespokojné s tým, že krajina sa podvolila Grécku a zmenila svoj názov, časť gréckeho politického spektra naopak trvá na tom, že slovo Macedónsko v názve susednej krajiny nesmie byť zmienené vôbec.

Grécke výhrady k doterajšiemu názvu Macedónska sa koncentrovali okolo obáv, že krajina s takýmto menom by si mohla robiť územné nároky na grécky región rovnakého názvu a tiež sa snažiť sprivatizovať si odkaz historického kráľovstva Macedónsko, ktorého prevažná časť sa pritom nachádzala na území dnešného Grécka.

 

Zdroj: SITA

 

Komentáre