Aktualizované 16.25 hod.
Poslanci Národnej rady otvorili mimoriadnu schôdzu k návrhu na vyslovenie nedôvery vláde. Na rokovanie prišiel aj premiér Robert Fico a viacerí ministri.
Poslanci mali v mimoriadnej schôdzi pokračovať v neverejnom režime. Oznámil to podpredseda parlamentu poverený jej riadením Peter Žiga po tom, čo ho o to požiadal premiér Robert Fico. Poslancov chcel Fico informovať o správe, ktorá obsahuje utajované skutočnosti, viac nekonkretizoval. Verejné má byť len hlasovanie o návrhu na odvolanie vlády.
Slovenská informačná služba informovala, že získala závažné informácie o dlhodobom organizovanom vplyvovom pôsobení, ktorého účelom je destabilizácia Slovenska. Poskytla ich príjemcom zo zákona a udelila súhlas na informovanie poslancov Národnej rady ústnou formou v takom rozsahu, aby nebol zmarený účel trestného konania.
„Vzhľadom na závažnosť obsahu a stupeň utajenia správy nie je možné poskytnúť bližšie informácie,“ povedala hovorkyňa SIS Katarína Némová.
Opozícia tajný režim rokovania kritizovala. Žiadala, aby rozprava k návrhu na odvolanie Fica bola už verejná. Žiga reagoval, že tajné bude nielen Ficove vystúpenie k dôverným informáciám, ale aj celý zvyšok schôdze vrátane diskusie, keďže poslanci by mohli vo svojich vystúpeniach reagovať na utajované skutočnosti.
Ondrej Dostál z SaS to považuje za absurdný výklad. Gábor Grendel z hnutia Slovensko zase hovorí o diktátorskom spôsobe rokovania, ktoré nemá nič spoločné s demokraciou. Mária Kolíková z SaS tvrdí, že neexistuje žiaden dôvod na to, aby schôdza prebiehala v utajovanom režime.
Líder PS Michal Šimečka to označil za škandál a neuveriteľnú hanbu:
„Premiér sa bojí diskutovať o svojich zlyhaniach. Požiadal o neverejné rokovanie Národnej rady. Nechce, aby verejnosť vedela, o čom sa rozprávame. Koalícia mu schválila prerokovanie utajenej správy a vylúčenie médií aj verejnosti zo sály.“
Michala Šimečku znepokojuje, že premiér v spolupráci so Slovenskou informačnou službou vypúšťa v parlamente paranoje. Toto podľa neho nemôže odvrátiť pozornosť od toho, že koalícia je v rozpade a vláda musí skončiť:
„Obávam sa, že predseda vlády trpí nejakými preludmi. Vidí veci, ktoré neexistujú. Neviem, ako inak si to vysvetliť, ale to je môj dojem z toho, čo som si vypočul. Táto schôdza parlamentu mala byť o odvolávaní vlády. Čokoľvek, čo tu zaznelo, nemôže odviesť pozornosť od drahoty a úpadku Slovenska po 14 rokoch vlády Roberta Fica. Ani tieto paranoidné konšpirácie.“
Protestné zhromaždenia, ktoré organizuje občianska spoločnosť, sú podľa Šimečku omnoho pokojnejšie ako tie, ktoré v minulosti organizovala súčasná koalícia, kde Fico štval ľudí. Zdôraznil, že verejné zhromaždenia patria medzi ústavne garantované práva. Znepokojuje ho, že premiér používa pojem "majdanizácia", pretože "majdan" znamená 100 mŕtvych civilistov, ktorých zastrelili príslušníci bezpečnostných zložiek. Fico musí podľa šéfa PS vážiť svoje slová.
Líder opozičného KDH Milan Majerský uviedol, že správa, ktorú predniesol v pléne premiér, obsahovala informácie, ktoré sa dajú ľahko nájsť na webe či sociálnych sieťach:
„Odsudzujem v rámci celého KDH takéto počínanie, že informácie, ktoré by si bežný človek mohol nájsť na googli či sociálnej sieti, boli utajované a nemôžeme verejne diskutovať a vystupovať.“
Poslanca Františka Mikloška štýl a obsah utajovanej správy zamrzel, pretože mu pripomenul štýl Štátnej bezpečnosti a komunistov počas boja proti veriacim, keď boli upodozrievaní zo spojenia s imperialistickým západom a reakčným Vatikánom:
„Nie my pripravujeme 'majdan', ale mám vážne obavy, že táto vládna garnitúra pripravuje 'majdan',“ povedal Mikloško s tým, že na protestoch môže dôjsť k provokácii, ktorú následne využije koalícia.
Poslankyňa Mária Kolíková uviedla, že utajovaná správa, ktorú predniesol premiér, je absurdná. Opozičná strana SaS sa z nej nedozvedela nič také, čo by malo prebiehať v neverejnom režime.
„To, čo bola zámienka na to, aby to bola neverejná schôdza, boli obvyklé 'bláboly' Roberta Fica, aké si môžete bežne pozrieť v jeho videách, spriadanie nejakých konšpiračných teórií, kto je s kým prepojený, aké protesty sa pripravujú proti vláde. S jednou výnimkou sú všetky informácie verejne dostupné,“ priblížil poslanec Ondrej Dostál.
Nebol podľa neho žiaden dôvod, aby časť schôdze Národnej rady či celé rokovanie k odvolávaniu vlády bolo neverejné. Vyslovovanie nedôvery voči vláde je nástroj kontroly parlamentu voči vláde a táto kontrola musí byť podľa neho verejná:
„Také sa nikdy nič nestalo na Slovensku a som presvedčený, že nikdy sa nič také nestalo ani v žiadnej demokratickej krajine.“
Líder hnutia Slovensko Igor Matovič tvrdí, že štát využíva tajnú službu proti obyčajným ľuďom, Slovenská informačná služba sleduje po celom Slovensku ľudí, ktorí sa dnes akokoľvek občiansky angažujú. Správu označil za „znôšku bludov chorej mysle“, o ktorej obsahu nemôže informovať. Tajnú službu podľa jeho slov posunul štát na úroveň za čias vlády Vladimíra Mečiara:
„Využívajú pri tom utajené osobné sledovanie, odpočúvanie, infiltrovanie súkromných e-mailov a telefónov,“ uviedol Matovič.
Hnutie Slovensko zároveň považuje skrátenie rozpravy a utajenie mimoriadnej schôdze o návrhu na vyslovenie nedôvery vláde za škandál a „ukážku totality, do ktorej nás ťahá Robert Fico“. Premiér sa podľa Matoviča ukázal ako zbabelec, ktorý sa hanbí postaviť pred ľudí a odpovedať na otázky opozície:
„Najprv celej opozícii nadelil na vystúpenie len päť a pol hodiny s vedomím, že oni ako ministri môžu rozprávať do aleluja. Potom celú schôdzu pred verejnosťou utají, akože kvôli nejakej utajenej správe.“
Postup koalície pri schôdzi skritizovala aj predsedníčka strany Za ľudí Veronika Remišová, ktorá pôsobí v poslaneckom klube Slovensko, Za ľudí, KÚ:
„Postup vládnej koalície, ktorá v reakcii na odvolávanie vlády historicky prvýkrát de facto vypla opozičných poslancov, je ďalším dôkazom o tom, že Ficova vláda ťahá krajinu k totalitným praktikám.“
Vystúpenie rečníkov bolo obmedzené na 12 hodín. Parlament mal zasadať až do úplného prerokovania návrhu, teda v prípade potreby aj po 20.00 hod. Následne malo byť v pláne aj hlasovanie o vyslovení nedôvery vláde.
Opoziční poslanci však popoludní odišli z rokovania. Šéf poslaneckého klubu PS Martin Dubéci uviedol, že opozícia stiahla návrh na odvolanie vládneho kabinetu, aby sa o ňom nehlasovalo. Poslanci chcú zozbierať podpisy na zvolanie ďalšej mimoriadnej schôdze na odvolanie vlády.
Vládna koalícia podľa Šimečku zmarila mimoriadne rokovanie, lebo nechce, aby argumenty, ako zlyhala, zazneli verejne. Cez utajenú schôdzu znemožnili poslancom sa vyjadriť a občanom, aby počuli argumenty.
„Pokiaľ sa pamätám, nič také sa nikdy v histórii slovenského parlamentu nestalo, aby vládna koalícia zmarila schôdzu o vyslovení nedôvery vláde, aby utajila pred verejnosťou diskusiu o jej vlastných zlyhaniach. Asi sa tej diskusie báli, asi nechceli, aby to ľudia videli,“ povedal Šimečka.
Návrh na zvolanie schôdze podali spoločne všetky opozičné strany. Kabinetu vyčítajú následky konsolidácie verejných financií aj zmenu zahraničnopolitického smerovania Slovenska smerom na východ.
Vláda informovala, že nesúhlasí s poslaneckým návrhom na vyslovenie nedôvery kabinetu. Odmietla ho na dnešnom mimoriadnom rokovaní.
Zdroj: TASR