Parlament volil predsedov výborov. Poslanci nepodporili Kotlebu a Blahu

SlovenskoSpravodajstvo

Národná rada má ďalších podpredsedov.

Poslanci Národnej rady Slovenskej republiky (NR SR) na dnešnej schôdzi volili predsedov jednotlivých výborov. Z hlasovania pléna vyplýva, že Richard Raši sa stal predsedom výboru pre nezlučiteľnosť funkcií a šéfom výboru na preskúmavanie rozhodnutí Národného bezpečnostného úradu je Peter Žiga.

Poslanec za Smer-SD Ľuboš Blaha sa uchádzal o post predsedu výboru pre ľudské práva a národnostné menšiny. Na svoje zvolenie do tejto funkcie potreboval nadpolovičnú väčšinu odovzdaných platných hlasov. Za jeho zvolenie bolo 52 poslancov, proti bolo 85, pričom štyria sa zdržali.

Nadpolovičnú väčšinu nezískal ani predseda ĽSNS Marian Kotleba, ktorý kandidoval na post predsedu Osobitného kontrolného výboru NR SR na kontrolu činnosti Vojenského spravodajstva. Za jeho zvolenie hlasovalo 42 poslancov, proti bolo 77 zákonodarcov a zdržali sa štyria.

Hnutie OĽaNO má zatiaľ šesť predsedníckych kresiel, Sme rodina dve, SaS dve a Za ľudí dve. Smer-SD dostal nateraz štyri predsednícke pozície, ĽSNS jednu. Koalícia obsadí dvanásť predsedníckych postov a opozícia sedem.

Foto
Ľuboš Blaha a Ladislav Kamenický / TASR

Poslanci zároveň volili aj ďalších podpredsedov NR SR, ktorým sa za SaS stal Milan Laurenčík a za Smer-SD Peter Pellegrini. Laurenčík získal v tajnej voľbe 85 hlasov, proti jeho zvoleniu bolo 41 poslancov a 12 sa zdržali. Pellegriniho podporilo 95 zákonodarcov, proti bolo 28 a 15 sa zdržali.

O post podpredsedu parlamentu sa uchádzal aj Štefan Kuffa za ĽSNS, ale nezískal dostatočný počet hlasov, pretože ho podporilo len 31 poslancov, 89 boli proti a 18 sa zdržali. Ďalšími podpredsedami NR SR sú aj Gábor Grendel za OĽaNO a Juraj Šeliga za stranu Za ľudí.
 

 

Zdroj: TASR

 

Komentáre