Pásmo Gazy opäť získalo humanitárnu pomoc

SvetSpravodajstvo

Hamas poprel tvrdenie Donalda Trumpa o tom, že nechce dosiahnuť dohodu o prímerí.

Počas sobotňajšej noci (26.7.) sa začala do Pásma Gazy zhadzovať medzinárodnú humanitárnu pomoc a vytvorili sa humanitárne koridory pre konvoje Organizácie Spojených národov (OSN). Tomuto rozhodnutiu predchádzali opakované varovania zo strany medzinárodného spoločenstva a humanitárnych organizácií ohľadom situácie v tejto palestínskej enkláve s jej viac ako dvomi miliónmi obyvateľov.        

„Dnes v noci izraelská armáda obnoví zhadzovanie humanitárnej pomoci z lietadiel v rámci pokračujúcich snáh umožniť a uľahčiť vstup pomoci do Gazy. Zhadzovanie bude pozostávať zo siedmich paliet obsahujúcich múku, cukor a konzervované potraviny, ktoré poskytnú medzinárodné organizácie,“ uviedla armáda vo vyhlásení.

Bojové operácie proti Hamasu v Gaze však stále nie sú ukončené. Izrael tiež čoskoro umožní Jordánsku a Spojeným arabským emirátom (SAE) obnoviť zhadzovanie humanitárnej pomoci do Pásma Gazy zo vzduchu.

„Humanitárna situácia v Gaze dosiahla kritickú a bezprecedentnú úroveň. Zabezpečíme, aby sa základná pomoc dostala k tým, ktorí ju najviac potrebujú, či už po súši, vzduchom alebo po mori. Zhadzovanie pomoci zo vzduchu obnovujeme okamžite,“ uviedol minister zahraničných vecí SAE šejk Sajf bin Zájid Ál Nahjá.

Od začiatku vojny v Pásme Gazy, ktorú vyvolal militantné hnutie Hamas útokom na Izrael 7. októbra 2023, zomrelo na podvýživu podľa gazského ministerstva zdravotníctva 113 ľudí, z toho 81 detí. Šéf Svetovej zdravotníckej organizácie Tedros Ghebreyesus taktiež zdôraznil hrôzy obyvateľov Gazy, ktorí trpia masovým hladomorom. Desiatky charitatívnych a ľudskoprávnych organizácií taktiež varovali, že izraelská blokáda a pokračujúca vojenská ofenzíva ženú palestínske obyvateľstvo Pásma Gazy k hladomoru.

Izrael z potravinovej krízy viní okrem Hamasu aj OSN a humanitárne organizácie, ktoré podľa neho nedokážu pomoc Palestínčanom účinne rozdeliť. Tie však izraelské tvrdenia odmietajú.

Foto
Pásmo Gazy opäť získalo humanitárnu pomoc / TASR

Izraelskí vojaci ešte pred potravinovými dodávkami  zastrelili najmenej 16 ľudí, ktorí čakali na humanitárnu pomoc pri priechode Zikim na severe Pásma Gazy. Ďalších 300 ľudí utrpelo zranenia. Obyvatelia palestínskej enklávy čakali v blízkosti priechodu na autá prevážajúce humanitárnu pomoc. Izraelská armáda do nich údajne opakovane strieľala.

Vysokopostavený predstaviteľ militantného hnutia Hamas Izzat ar-Rišk v sobotu poprel piatkové (25.7.) vyhlásenia amerického prezidenta Donalda Trumpa, podľa ktorých skupina zjavne nechce dospieť k dohode o prímerí v Pásme Gazy:

„Americké vyhlásenia zámerne ignorujú skutočného narušiteľa všetkých dohôd, vládu Netanjahua, ktorá v nich naďalej kladie prekážky, klame a vyhýba sa záväzkom. Od začiatku rokovaní sa Hamas zapája s plnou národnou zodpovednosťou a vysokou flexibilitou. Snaží sa dosiahnuť komplexnú dohodu, ktorá ukončí agresiu a zmierni utrpenie našich ľudí v Gaze.“ 

Osobitny vyslanec USA Steve Witkoff predtým uviedol, že odpoveď hnutia na návrh dohody jasne ukazuje nedostatok ochoty dosiahnuť prímerie v Pásme Gazy a že USA zvážia „alternatívne“ možnosti, ako oslobodiť rukojemníkov, ktorých Hamas stále zadržiava v Gaze.

„Bolo to veľmi zlé. Hamas sa naozaj nechcel dohodnúť. Myslím, že chcú zomrieť. Teraz ostávajú už len poslední rukojemníci a oni vedia, čo sa stane, keď získate posledných rukojemníkov. A v podstate preto nechceli uzavrieť dohodu,“ uviedol prezident USA nezdarené rokovania v Dauhe, kde strany rokovali o návrhu, ktorý počíta so 60-dňovým prímerím.

 

Zdroj: TASR 

Komentáre