Patová situácia v Banskobystrickom kraji pretrváva

SlovenskoSpravodajstvo

Na Facebookovom profile vznikla stránka Odvez svojho suseda, na ktorej si ľudia môžu nájsť odvoz alebo ho ponúknuť iným.

Pracovné stretnutie k riešeniu mimoriadnej situácie v prímestskej autobusovej doprave sa uskutoční v nedeľu (26. 1.) v Banskej Bystrici. Prítomní budú zástupcovia Banskobystrického regionálneho združenia obcí, ako aj zástupcovia SAD Zvolen a Banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK).

„Vzhľadom na spor, ktorý v posledných dňoch vyvrcholil v oblasti prímestskej autobusovej dopravy, sa dnes (25.1.) uskutočnilo rokovanie zástupcov mesta Banská Bystrica a dopravcu SAD Zvolen," uviedla hovorkyňa primátora mesta Banská Bystrica Dominika Mojžišová. Cieľom bolo zabezpečenie dopravy pre obyvateľov regiónu počas najbližších dní.

Foto
Autobusová stanica vo Zvolene bola v sobotu 25. januára 2020 dopoludnia celkom prázdna / TASR

Podľa oboch strán je momentálna situácia, keď z rozhodnutia SAD Zvolen prestali premávať prímestské autobusové linky, mimoriadne vážna, a preto je potrebné ju bezodkladne riešiť.

„Zástupcovia samospráv aj regionálnych združení ZMOS preto vyvíjajú maximálne úsilie, aby zabezpečili potrebné opatrenia. Naším spoločným zámerom je zachovanie grafikonu verejnej dopravy v režime, na aký sú cestujúci zvyknutí a aký je potrebný na bezproblémový prístup do ich zamestnaní či do zdravotníckych, školských a iných zariadení," informovala o tom hovorkyňa banskobystrického primátora.

Lunter vyzval premiéra, aby sa osobne angažoval

Predseda Banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK) Ján Lunter vyzval v sobotu premiéra Petra Pellegriniho (Smer-SD), aby sa osobne zúčastnil na rokovaniach, ktoré by viedli k vyriešeniu situácie týkajúcej sa prímestskej dopravy v kraji.

Lunter uviedol, že už o to, aby sa zasadil o vyriešenie tohto problému, premiéra v uplynulých dňoch žiadal a žiada ho opäť. Podľa neho má totiž v SAD Zvolen 40-percentný podiel samotný štát, a to prostredníctvom spoločnosti MH Manažment. Preto by sa podľa jeho slov o problém mal zaujímať. „Mal by sa postaviť na stranu práva a verejného záujmu, aby neumožňoval oligarchom nás vydierať," zdôraznil.

Premiér vyzval Lunterovcov, aby našli riešenie situácie s prímestskou dopravou

Predseda vlády Peter Pellegrini (Smer-SD) vyzval Jána a Ondreja Lunterovcov ako vedúcich predstaviteľov BBSK, aby počas víkendu našli riešenie, ktoré umožní ľuďom opäť cestovať prímestskou dopravou. Zároveň ich vyzval, aby sa k situácii postavili zodpovedne,  informovala hovorkyňa Úradu vlády (ÚV) SR Patrícia Macíková.

„Dôrazne odmietam prístup opozície, ktorá ako jediná robí z manažérskeho problému politickú kauzu. Predvádzaním sa pred kamerami iba zakrývajú neschopnosť svojich nominantov vyriešiť konkrétny problém v kraji, za ktorý nesú plnú zodpovednosť," komentoval predseda vlády, pričom vyslovil obavu, že presne takto by vyzeral štát pod ich vedením, keď by sa každý jeden problém ľudí zneužíval na politiku, no chýbali by akékoľvek riešenia.

Foto
Ľudia na sociálnej sieti ponúkajú odvoz / Facebook

Banskobystrická župa vytvorila na Facebookovom profile stránku „Odvez svojho suseda,“ na ktorej si ľudia môžu nájsť odvoz alebo ho ponúknuť iným obyvateľom kraja.

Autobusy prímestskej dopravy, ktoré si od SAD Zvolen objednáva BBSK, nejazdia od soboty rána. SAD Zvolen ich prestala zabezpečovať po tom, ako samosprávny kraj podal na súde námietku proti tzv. Kotlebovým dodatkom, ktorými kraj predĺžil dopravcovi pôvodnú zmluvu o päť rokov, pričom súd v decembri určil, že bola uzatvorená v rozpore so zákonom. V hre sú však aj zálohové platby za prepravu, o ktorých kraj tvrdí, že nezodpovedajú reálnym nákladom.

 

Zdroj: TASR


 

Komentáre