Pavol Barabáš získal na popradskom festivale Grand Prix

VýchodKultúra

Víťazným filmom je snímka Dhaulágirí je môj Everest.

Slovenský filmár Pavol Barabáš získal na popradskom Medzinárodnom festivale horských filmov hlavnú cenu. Víťazným filmom festivalu je 64-minútová snímka Dhaulágirí je môj Everest. Trojčlenná medzinárodná porota dielo ocenila za umenie režiséra preniknúť do vnútra mimoriadnej osobnosti – horolezca Zoltána Demjána, ktorému extrémne situácie v horách ovplyvnili život. Porota našla v otázke, komu udeliť hlavnú cenu, okamžite zhodu, tvrdí jeden z jej členov Martin Kaňuch:

„Bolo to jednoznačné. Neboli žiadne úvahy a vlastne ani nebolo toľko kandidátov. Hneď padla voľba na film Dhaulágirí je môj Everest. My dvaja s poľským kolegom sme si pritom neuvedomovali, kto je tvorca filmu.“

Foto
Pavol Barabáš a Zoltán Demján / RÁDIO KOŠICE

Pavol Barabáš strávil v prítomnosti Zoltána Demjána dlhé hodiny. Počas nakrúcania sa legendárny horolezec pred filmárom otvoril do takej miery, že napokon vzniklo hodnotné a emotívne dielo zachytávajúce kľúčové okamihy Demjánovho života.

„Je to vždy o dôvere. Človek odomyká svoje vnútro. Dá sa povedať, že sa pred režisérom vyzlieka. A je na režisérovi, aby túto jeho dôveru nezneužil,“ reagoval Barabáš.

 

Autor: RÁDIO KOŠICE

 

Komentáre