Okrem iného navrhoval navýšenie ich počtu.
Šéf parlamentu Peter Pellegrini sa dnes v Košiciach stretol s predsedom Ústavného súdu Ivanom Fiačanom. Jednou z tém ich diskusie bola voľba trinásteho ústavného sudcu. Voľné miesto vzniklo po odstúpení Jany Laššákovej koncom septembra minulého roka. Fiačan požiadal Pellegriniho o vyhlásenie termínu zaslaním listu už vlani v novembri. Predseda parlamentu 15. januára vyhlási voľbu kandidátov na ústavného sudcu. Dôvodom skorého termínu bola aj naliehavosť predsedu Ústavného súdu.
„Očakávam, že Národná rada bude v tomto konať promptne, pretože proces voľby kandidátov na uvoľnené miesto sudcov je, ako vieme, zložitý. Môže sa pokojne stať, že prebehne aj viac kôl. Poznáme to z tej predchádzajúcej voľby. Preto som poprosil pána predsedu, aby tento proces bol čo najrýchlejší,“ povedal Fiačan.
Predsedovia rokovali aj o zefektívnení fungovania Ústavného súdu. Návrh Pellegriniho spočíval v navýšení počtu ústavných sudcov.
„Je ale pravda, že ak porovnávame počet ústavných sudcov vo vzťahu k iným krajinám, ktoré sú napríklad dva alebo trikrát väčšie, tak nemajú dva alebo trikrát väčší počet ústavných sudcov. Preto si myslím, že najprv sa skôr vydajme cestou zefektívnenia fungovania Ústavného súdu, aby napríklad tých 13 sudcov v plnom počte dokázalo flexibilnejšie reagovať na všetky tie podnety, ktoré tu prichádzajú. Veľmi rýchlo rozhodovať, aby človek nečakal, keď sa to týka naozaj základných práv, rok alebo ja neviem koľko,“ skonštatoval Pellegrini.
O presune kompetencií hovoril aj Ivan Fiačan, ktorý súčasný počet ústavných sudcov nepovažuje za problémový:
„Ide aj o otázku efektívneho manažovania súdu a efektívnej deliberácie jednotlivých rozhodovaných vecí. V tomto smere som predniesol pánovi predsedovi argumentáciu, s ktorou tak, ako som to pochopil, sa stotožnil. Vnímam to tak, že v tejto chvíli otázka rozšírenia počtu sudcov Ústavného súdu nie je aktuálna.“
Podľa Pellegriniho by bolo prospešné odbremeniť ústavných sudcov, pričom je možné to docieliť prevodom kompetencií:
„Môžeme otvoriť diskusiu, ale vysoko odbornú, nepolitickú, o tom, čo všetko má byť predtým, ako príde na Ústavný súd možno riešené ešte v rámci našej bežnej súdnej sústavy. Tu Ústavný súd často musí riešiť veci o prieťahoch v konaní, kde si ja osobne myslím, a súhlasím s pánom predsedom Ústavného súdu, že ak niekto namieta, že na okresnom súde trvá vytýčenie pojednávania extrémne dlho, prečo by to mal rozhodovať Ústavný súd. To by mohol vyriešiť aj krajský súd alebo by o tom mohol rozhodovať aj Najvyšší súd,“ povedal Pellegrini, ktorý dodal, že až následne by sa prípady mohli ocitnúť na Ústavnom súde, čo však môže procesy aj predĺžiť.
Autor: RÁDIO KOŠICE