Pellegrini predstavil svoju novú stranu. Začína so zberom podpisov

SlovenskoSpravodajstvo

Aktualizované 14.55 hod.

Bývalý premiér Peter Pellegrini zakladá novú politickú stranu, ktorá dostala názov Hlas – sociálna demokracia. Prípravný výbor strany zároveň oznámil zber podpisov, ktoré sú potrebné na jej registráciu na ministerstve vnútra.

Pellegrini vyhlásil, že strana má ambíciu byť hlasom sociálnej demokracie, ktorá sa musí vrátiť k ľuďom a získať späť koaličný potenciál:

„Strana, ktorú vám dnes predstavujeme, musí byť strana, v ktorej sa snúbi skúsenosť, odbornosť a profesionalita.“

Názov strany Pellegrini okomentoval tým, že nový politický subjekt má byť hlasom sociálne odkázaných, pracujúcich či korektnej opozície a regiónov:

„Slovenskom v takejto dobe sa musí niesť hlas nádeje, hlas silnej sociálnej politiky, hlas odbornosti a profesionality.“

Členovia strany chcú byť hlasom aj tých, na ktorých zabudla súčasná vláda. Pellegrini zopakoval, že budú stáť na protifašistickom pilieri. Podľa jeho slov ide o medzník v budovaní sociálnej demokracie.

Súčasťou strany Hlas má byť podľa jej zakladateľa aj mladícka energia. Líder novovznikajúcej strany zároveň predstavil ďalších 15 tvárí, ktoré budú súčasťou jeho subjektu:

„Títo mladí ľudia, ktorí dnes rozširujú naše rady, pochádzajú z celého Slovenska.“

Foto
Peter Pellegrini / TASR

Financovanie strany by malo byť transparentné. Pellegrini odmieta, že by za Hlasom stál niekto iný, ako oni sami. Financiami majú prispievať zakladatelia. V súvislosti s kauzami Smeru-SD a nálepkami niektorých členov podotkol, že voličov budú musieť presvedčiť svojou prácou.

Všetci odídenci majú vysporiadané svoje členstvo v strane Smer-SD, pričom na júlovej schôdzi parlamentu by mali vyriešiť aj pozície v poslaneckom klube. Pellegrini vyhlásil, že v septembri je pripravený ponúknuť aj post podpredsedu Národnej rady.

Strana Hlas plánuje po svojom registrovaní diskutovať aj s mimoparlamentnými subjektmi, čo potvrdil aj Pellegrini:

„Minimálne o jednej sa šepká. Určite si budeme vedieť aj s Tomášom Druckerom sadnúť za jeden stôl a hľadať možnosti spolupráce.“

Na registráciu novej strany je potrebných aspoň 10-tisíc podpisov od občanov. Strana ich musí odovzdať rezortu vnútra a požiadať o registráciu. V prípade, ak splní všetky zákonné podmienky, ministerstvo ju zaregistruje.

 

Zdroj: TASR

 

Komentáre