Pellegrini tvrdí, že dôvera členských štátov OSN je oslabená

SvetSpravodajstvo

Jedným z dôvodov je aj vojna na Ukrajine.

Prezident Peter Pellegrini v rámci otvorenej diskusie svetových lídrov vystúpil na pôde Bezpečnostnej rady (BR) OSN v New Yorku. Vo svojom prejave vyhlásil, že BR OSN oslabujú vnútorné konflikty, časté vetovanie dôležitých rezolúcií, neriešenie prehreškov voči medzinárodnému právu a mocenská politika namiesto mierových snáh. Z tohto dôvodu sa podľa neho oslabuje dôvera členských štátov OSN v schopnosť rady reagovať na krízy vo svete.

Hlava štátu tvrdí, že výsledkom rozdelenia v BR OSN je aj vojna na Ukrajine, a to aj napriek tomu, že väčšina členských štátov OSN opakovane odsúdila pokračujúcu agresiu Ruska. Pellegrini zdôraznil, že to nie je jediný konflikt vo svete, pričom poukázal na situáciu v Páse Gazy, Mali, Mjanmarsku či Sudáne. V súčasnosti sú podľa jeho slov ohrozené zásady medzinárodnej spolupráce, na ktorých stála bezpečnostná architektúra od druhej svetovej vojny:

„Bez nich sa medzinárodný poriadok, tak ako ho poznáme, zrúti a skončí v chaose a násilí. Pre Slovensko ako dlhodobého a vytrvalého zástancu multilateralizmu je to neprijateľné.“

Foto
Peter Pellegrini vystúpil na pôde Bezpečnostnej rady OSN / TASR

Pellegrini vyzdvihol nevyhnutnosť dodržiavania medzinárodne uznaných štátnych hraníc a kritizoval niektoré krajiny za nerešpektovanie OSN či Svetovej obchodnej organizácie:

„Veľkí hráči si nesmú len tak robiť, čo sa im hodí. Trpké ponaučenia z minulosti nám hovoria, že odhodlaný agresor sa nedá len tak uchlácholiť,“ uzavrel Pellegrini s otázkou, koľko krajín by v súčasnosti podpísalo Chartu OSN, ktorá bola ratifikovaná pred 79 rokmi.

 

Zdroj: TASR

 

Komentáre