Peľová sezóna lipnicovitých tráv prechádza prvým vrcholom

SlovenskoSpravodajstvo

Pokles denných hladín peľu podľa odborníkov lokálne ovplyvnia len zrážky.

V uplynulých dňoch dominoval v ovzduší na celom území Slovenska peľ tráv a ihličnanov. Najsilnejší alergén tohto obdobia – peľ tráv z čeľade lipnicovitých v najvyšších koncentráciách zachytili v závere minulého týždňa monitorovacie stanice v Banskej Bystrici, Žiline a Bratislave. Ostatné monitorovacie stanice zachytili peľ tráv v stredných až nízkych koncentráciách. Ako informovala hovorkyňa Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) Banská Bystrica Mária Tolnayová, peľová sezóna lipnicovitých tráv prechádza v tejto sezóne prvým vrcholom.

Peľ ihličnanov z čeľade borovicovitých dosiahol ešte pomerne vysokú koncentráciu v Žiline, Banskej Bystrici a Bratislave. V ovzduší sa vyskytoval ešte peľ pŕhľavovitých a mrkvovitých rastlín, skorocelu, štiavu, agátu, bazy, lipy a gaštanu. Spóry húb (plesní) boli zastúpené najmä rodom Cladospórium, ktorého denné koncentrácie po dažďoch a oteplení postupne narastajú do vyšších hladín.

Foto
Kvitnúca tráva reznačka laločnatá, ktorá je častým dôvodom alergií / TASR

„Opäť musíme konštatovať pre alergikov na peľ nie príliš radostné vyhliadky na tieto a najbližšie dni. Predpokladáme, že peľová sezóna tráv z čeľade lipnicovitých, najsilnejšieho alergénu najbližších týždňov, bude mať opäť stúpajúcu tendenciu. Peľ tráv vo veľmi vysokých koncentráciách sa bude vyskytovať najmä na strednom a severnom Slovensku. Denné koncentrácie peľu ihličnanov z čeľade borovicovitých však budú klesať,“ uviedla Janka Lafférsová z oddelenia lekárskej mikrobiológie RÚVZ v Banskej Bystrici, pod ktoré spadá aj koordinácia peľovej informačnej služby (PIS) v SR. „Počas slnečných či veterných dní bez zrážok môžeme očakávať vo všeobecnosti vyššie koncentrácie peľu všetkého druhu. Pokles denných hladín peľu bude lokálne ovplyvňovaný len zrážkami,“ dodala Lafférsová.

 

Zdroj: SITA

Komentáre