Perinbaba 2 nebude úplným pokračovaním jednotky

KošiceArchívArt Film Fest Košice 2019

Film má zaujať hlavne deti.

V poradí 25. ročník Art Film Festu sa pomaly dostáva do finále. Presne týždeň si v Košiciach užívame kvalitné filmy, pre bežných, náročných i klasických divákov. Okrem bohatej programovej ponuky je však každý deň okorenený aj o atraktívny sprievodný program. V Košiciach ste mohli stretnúť napríklad aj režiséra Juraja Jakubiska, ktorý si zaspomínal na časy, keď v Košiciach býval.

„Nikdy keď prechádzam po tých veciach, ktoré sú veľmi evidentné, a ktoré sa nemenili, si hovorím, Bože môj, tu som kedysi bol v tom meste a mi ani nenapadlo, že raz sa vrátim, a že budem žiť dlhšie, ako moji rodičia. Že prídem a budem sa pozerať iným pohľadom na toto mesto,“ prezradil.

Slovenský filmový režisér, scenárista, kameraman, výtvarník, preslávený nenapodobiteľnou poetikou označovanou ako slovenský magický realizmus, práve nakrúca pokračovanie svojej slávnej rozprávky Perinbaba, ktorú diváci prvýkrát videli pred tridsiatimi rokmi.

„Triky v mojej prvej Perinbabe boli veľmi ťažko vyrábané. Bolo to robené tak, že to, čo som videl ja a čo videla kamera, to tam bolo. Aj to lietanie vo vzduchu, to bolo niečo veľmi zložité. A teraz? Teraz môžem lietať vo vzduchu, čokoľvek sa dá. Ale stále hrá fantázia. Naviac, Perinbaba dvojka je druhým filmom a všetci vždycky hovoria, keď sa urobí dvojka, je horšia ako jednička. A ja to musím urobiť, aby bola lepšia,“ povedal Jakubisko.

Film o Svätoplukovi i reinkarnácii

Prvá klapka Perinbaby 2 padla tento rok v historickom Kežmarku. Jakubisko však zdôrazňuje, že dvojka bude iná, pretože ju pripravujú pre úplne inú generáciu. Zaujať dnešnú mládež je v podstate aj výzvou.

„Musím povedať, že to nerobím celkom poctivo ako pokračovanie. Ja už nerobím pre tú generáciu, ktorá videla Perinbabu spred 30 rokov. Tento film je už určený deťom, ktoré majú počítače, ktoré sú iné, aby zažili romantiku trochu iným spôsobom, aby tam našli niečo zo svojho sveta,“ skonštatoval.

Juraj Jakubisko má však vo svojom legendárnom zápisníku skíc oveľa viac, a okrem toho, že už pomýšľa aj na tretiu časť Perinbaby, chce pripraviť film o Slovanoch i treťom pohlaví.

„Chcel by som nakrútiť film o Svätoplukovi. Napísal som ohromný scenár. Takže chcel by som nakrútiť tento veľký film, a potom taký ešte pre seba, plný humoru, ktorý sa volá Tretie pohlavie. Je to o dnešnej dobe, o našich snoch a je to tak trošku o reinkarnácii. O tom, že možno nie je sme na svete prvýkrát, ani naposledy,“ zamyslel sa Jakubisko.

O slovenskom filme sa aktuálne veľa diskutuje, ale ako odznelo aj na MasterClass Juraja Jakubiska, chýbajú profesia, dramaturgia, prípadne sa doba zmenila natoľko, že niekedy sa chodilo na filmovačky aj na dva týždne. Dnes chcú všetci všetko točiť pohodlne a v štúdiách.

 

Autor: RÁDIO KOŠICE

Komentáre