Petang spája mladých a starých, rozhodujú cit a psychika

KošiceŠport

Len málo športov umožňuje zvádzať rovnocenné partie mladíkov a dôchodcov. Petang takým športom je a v jeho prípade naozaj platí, že vek je iba číslo.

Foto
Víťazný tím z Bratislavy mal vekový priemer 21 rokov / Foto Eugen Bernáth

Potvrdili to aj dva turnaje, ktoré zorganizoval v parku na Komenského ulici košický klub Tontons Pétanque Club. Z víťazstva v prvom z nich sa tešil mladý tím z Bratislavy, no na päty mu zdarne šliapali konkurenti v seniorskom veku.

„Viem, že vo verejnosti je petang vnímaný hlavne ako šport dôchodcov. Aj ja som to videl prvýkrát u starých ľudí. Keď to však človek vyskúša, tak ho to chytí. A potom je to ako v každom športe – ak sa chcete zlepšovať, musíte veľa trénovať,“ pousmial sa 21-ročný Patrik Šebeňa. Líder tímu z Bratislavy potvrdil, že nie náhodou je označovaný za jedného z najlepších hráčov petangu na Slovensku. Hlavne jeho zásluhou triumfovali hráči z hlavného mesta v turnaji Vin&Vino. „My sme to brali v podstate ako povinnú jazdu. Pri všetkom rešpekte k súperom, venujeme sa tomu vážnejšie a mali sme teda víťazné ambície.“

Foto
Majitelia ocenení po turnaji Vin&Vino / Foto Eugen Bernáth

Zatiaľ čo Patrik patrí medzi petangovú elitu, jeho spoluhráčka Naďa Balacenková odohrala iba svoj druhý turnaj kariéry.

„Ja sa petangu venujem iba krátko a toto bol iba môj druhý turnaj. Potiahli ma skvelí partneri, ale musím povedať, že ma to baví. Hlavne je to uvoľnený šport sprevádzaný pohodovou a priateľskou atmosférou. Aj tu v Košiciach sme sa cítili okamžite výborne. Petang nie je o nervoch a hneve, ale o vzájomnej podpore a nálade,“ vyznala sa 21-ročná Bratislavčanka. Kľúčom k úspechu v tomto športe je podľa nej presnosť a nastavenie v hlave. „Je to skôr o psychike ako nejakej sile.“

Špecifikom petangových turnajov je miešanie všetkých vekových ročníkov.

„Práve to je na tom zábavné a teší ma spôsob, akým nás vnímajú starší hráči. Ten vekový rozdiel nie je vôbec cítiť a bolo to naozaj perfektné. V Košiciach sa nám naozaj páči a ihrisko v tomto parku je skvelým miestom pre petangový turnaj,“ pridala Balacenková.

Víťazmi druhého turnaja Café de Paris sa stali hráči domáceho klubu Tontons Košice Ľudovít Molnár a Igor Juran. Potvrdili tak širokú kvalitu, ktorou Košičania disponujú.

Foto
Prezidentom klubu Tontons je Francúz Yves Rouche / Foto Eugen Bernáth

„So štyridsiatimi členmi sme najväčším petangovým klubom na Slovensku,“ upozornil hrdým hlasom prezident klubu Tontons Yves Rouche.

V košickom klube sa nachádzajú viacerí Francúzi, no cestu k petangu si nachádza čoraz viac Slovákov.

„Je to netradičný šport, ale naše rady sa stále rozrastajú. V parku  na Komenského trénujeme každý štvrtok a okoloidúci sa neraz zaujímajú o to, čo to tu vlastne robíme. Nie je to veľmi ťažký šport a to je pre ľudí atraktívne. V klube vládne taká uvoľnená pohoda a spoločne cestujeme na turnaje do iných miest. Je to hlavne o zábave a dobrých vzťahov,“ zdôraznil Rouche.

Rozmachu petangu napomáha finančná i fyzická nenáročnosť a výhodou pre začínajúcich hráčov sú aj jednoduché pravidlá.

„V podstate je to jednoduché. Petang hrajú dva tímy, pričom na úvod sa hodí malá drevená guľôčka – košón. Hráč potom zo šiestich až desiatich metrov hádže väčšie kovové gule a princíp je v tom, aby bola vaša guľa bližšie ako súperova,“ vysvetlil v stručnosti pravidlá petangu Patrik Šebeňa.

Komentáre