Peter Hámor sa púšťa do ďalšieho himalájskeho dobrodružstva. Osemtisícovku tentoraz pokúšať nebude

VýchodZaujímavosti

V jeho tíme bude taliansky manželský pár.

Horolezec Peter Hámor dnes odletí z budapeštianskeho letiska do Himalájí. Necelý mesiac sa bude aklimatizovať a 13. apríla začne výstup na najjužnejšiu sedemtisícovku sveta, 7394 metrov vysokú horu Kabru South. Peter Hámor pred odchodom do Himalájí povedal, že horolezecký tím budú spolu s ním tvoriť talianski manželia Nives Meroi a Romano Benet, ktorí ako jediný manželský pár na svete vyliezli na všetky osemtisícovky:

„Stena, ktorú by sme radi preliezli, ešte nemá prielez. Nikto ešte cez ňu na vrchol nevyliezol. Najvážnejší pokus mali Srbi v roku 2004. Dostali sa do výšky asi 5950 metrov. My začneme naplno a budeme postupne pridávať, až kým nevyjdeme na vrchol.“

Foto
Hámor sa bude takmer mesiac aklimatizovať / RÁDIO KOŠICE

Peter Hámor sa plánuje z tohtoročnej expedície vrátiť v závere mája. Až do 13. apríla mu bude robiť spoločnosť jeho manželka Mária. Potom sa vráti na Slovensko a na diaľku bude sledovať postup horolezeckého tímu:

„Nevýhoda Kabru je to, že je to lavínová hora. Budú musieť vymyslieť takú cestu, aby sa všetkým lavínam vyhli. Dúfam, že pri nich budú stáť všetci anjeli strážni, ktorí existujú,“ dodala Hámorová.

 

Autor: RÁDIO KOŠICE

 

Komentáre