Peter Pavel sa stal novým českým prezidentom

EurópaSpravodajstvo

Nahradí Miloša Zemana.

Petr Pavel dnes zložil na Pražskom hrade prezidentský sľub do rúk predsedu Senátu Parlamentu ČR Miloša Vystrčila a stal sa tak v poradí štvrtým prezidentom samostatnej Českej republiky. Armádny generál vo výslužbe chce na Pražský hrad priniesť väčšiu otvorenosť k verejnosti aj jednotu v zahraničnej politike s ďalšími najvyššími ústavnými činiteľmi.

Nový prezident chce, aby si ho po skončení mandátu Česi pamätali ako človeka, ktorý dodržal svoje predvolebné služby a prispel k zmene atmosféry v krajine. Niekoľkokrát tiež zopakoval, že chce byť prezidentom pre všetkých a chce otvorene komunikovať s médiami.

Končiaci prezident Miloš Zeman bol hlavou štátu dve funkčné obdobia, počas ktorých uskutočnil desiatky zahraničných ciest. Najčastejšie pritom cestoval práve na Slovensko. V porovnaní so svojimi predchodcami však cestoval menej a udelil aj menej milostí a nevyhlásil žiadnu amnestiu. V priebehu druhého mandátu sa mu zhoršil zdravotný stav a niekoľkokrát bol hospitalizovaný.

Foto
Pavel zvíťazil v druhom kole volieb nad Andrejom Babišom / TASR

Počas desiatich rokov vo funkcii presadzoval otvorenosť Česka aj smerom na Východ, čím sa odchyľoval od zahraničnej politiky vlády. Názor na ruského prezidenta Vladimira Putina zmenil až po invázii Ruska na Ukrajinu.

Končiaci vedúci prezidentského úradu Vratislav Mynář potvrdil, že Zeman si zriadi kanceláriu. Asistentku mu bude robiť jeho manželka Ivana. Po odchode z funkcie bude poberať doživotnú mesačnú rentu 50-tisíc českých korún (približne 2100 eur) a rovnakú sumu určenú na prenájom kancelárie a odmenu asistenta.

Petr Pavel v druhom kole českých prezidentských volieb porazil Andreja Babiša so ziskom 58,32 percenta hlasov. Aktívny bol ihneď po zvolení, neformálne sa už stretol s viacerými štátnikmi. Svoju prvú oficiálnu zahraničnú cestu plánuje na začiatok budúceho týždňa, tradične bude smerovať na Slovensko.

 

Zdroj: TASR

Komentáre