Peter Pellegrini pozval tajomníka OSN na návštevu Slovenska

SvetSpravodajstvo

V prejave uviedol, že Slovensko je silným obhajcom fungovania multilaterálnych organizácií.

Prezident Peter Pellegrini v prejave na Summite pre budúcnosť uviedol, že súčasné politické krízy vo svete možno riešiť aj prostredníctvom existujúcich medzinárodných inštitúcií, a to pragmatickou spoluprácou, ktorá môže viesť k zvýšeniu dôvery medzi členmi Organizácie Spojených národov. Summit je jedným z kľúčových podujatí 79. Valného zhromaždenia OSN v New Yorku.

Pellegrini skonštatoval, že v Bezpečnostnej rade OSN vládne silná polarizácia, ktorú však podľa neho možno prekonať:

„To, čo sa pred desiatimi rokmi vo väčšine sektorov považovalo za to úplne najlepšie, je teraz pomalšie než priemer. Ak to platí pre podnikanie či každodenný život, prečo by to nemalo platiť pre politiku a medzinárodnú spoluprácu?“

V tomto prípade si podľa neho nemožno dovoliť nezmyselné diskusie, ako sa to stalo v prípade debaty o klimatickej zmene a tom, či sa vôbec odohráva. Doplnil, že musíme reagovať na fakty, a nie ich popierať.

V prejave pomenoval viacero súčasných kríz vo svete – upozornil na bezprecedentné množstvo konfliktov a porušovanie humanitárneho práva, spolu s celosvetovo dosiaľ najvyšším počtom utečencov a klimatické zmeny. Vyjadril sa aj k umelej inteligencii, ktorá podľa neho môže pomôcť aj pri hľadaní odpovedí na krízy.

Poukázal na potrebu ochrany digitálnej identity človeka, ktorá sa stáva podľa neho rovnako dôležitou ako fyzická:

„Musíme vytvoriť podmienky na to, čomu ja hovorím digitálny humanizmus. Teda musíme definovať práva a povinnosti vo virtuálnom svete a – čo je rovnako dôležité – aj nástroje na ich účinné vymáhanie.“

Možnosť vyjadrovať svoj názor v digitálnom prostredí by podľa prezidenta nemala byť obmedzovaná, avšak mala by sa riadiť podobnými zásadami ako v reálnom svete.

„Teda plná zodpovednosť a jasná totožnosť,“ vysvetlil prezident.

Zároveň vyjadril podporu Paktu pre budúcnosť, ktorého návrh prijalo Valné zhromaždenie OSN. Úlohou tohto 42-stranového dokumentu je spojiť štáty vo svete – a to aj tie, ktoré majú vzájomné spory, aby spoločne riešili výzvy 21. storočia vrátane klimatickej zmeny, umelej inteligencie, rastúcej nerovnosti a chudoby.

Foto
Peter Pellegrini sa stretol s tajomníkom OSN Antoniom Guterresom / TASR

Prezident zároveň počas stretnutia v sídle OSN pozval jej generálneho tajomníka Antónia Guterresa na návštevu Slovenska. Uskutočniť by sa mohla pri príležitosti svetového vzdelávacieho fóra o umelej inteligencii, ktoré budúci rok na jeseň zorganizuje na Slovensku ministerstvo školstva v spolupráci s OECD.

„Pripomenul som, že Slovensko je vážnym kandidátom na nestáleho člena Bezpečnostnej rady OSN pre roky 2028 a 2029,“ povedal prezident po stretnutí.

Guterresa uistil, že Slovensko je silným obhajcom fungovania multilaterálnych organizácií. Tento názor deklaroval aj počas príhovoru. Spresnil, že účinné fungovanie organizácií ako Bezpečnostná rada OSN či Svetová obchodná organizácia je pre Slovensko životne dôležité:

„Bez dobre fungujúcich medzinárodných inštitúcií sa Slovensko nedokáže domôcť svojich práv v prípade nejakého konfliktu s inou krajinou alebo v prípade rozkolu v oblasti politiky alebo medzinárodného obchodu.“

Podľa neho aj mnohé veľké krajiny v súčasnosti nerešpektujú princípy, na ktorých vznikla OSN. Doplnil, že dnes nemáme lepšiu alternatívu, ako je OSN. Ak bude pokračovať erózia OSN, nebude podľa neho možné účinne riešiť konflikty v rôznych častiach sveta.

Slovensko podporilo prijatie Paktu o budúcnosti o globálnych výzvach 21. storočia, ktorý podľa hlavy štátu ukázal, že krajiny sveta sú schopné takmer jednotne prijímať zásadné dokumenty. Prezident v súvislosti s paktom apeloval, aby všetci ľudia vo svete dostali možnosť prístupu do digitálneho sveta a mali tak rovnaké príležitosti vzdelávania, ale aj podnikania či zamestnania.

Pre svetových lídrov by malo byť podľa neho jasné, že je potrebné prijímať rozhodnutia na základe faktov, dát a analýz, ktoré moderné technológie ponúkajú:

„A nie prijímať rozhodnutia na základe intuície alebo toho, ako sa kto ráno zobudí - čo, žiaľbohu, je ešte stále prítomné v rozhodovaní politikov po celom svete, Európu nevynímajúc.“

 

Zdroj: TASR

Komentáre