Peter Pellegrini svojím podpisom odobril novelu ústavy

SlovenskoSpravodajstvo

Zdôvodnil to zhodou naprieč politickým spektrom.

Prezident Peter Pellegrini včera (30.9.) podpísal novelu ústavy. Ústavná väčšina je podľa jeho slov v čase obrovského rozdelenia spoločnosti významným signálom, že na konkrétnej otázke existuje zhoda naprieč politickým spektrom a je potrebné ju rešpektovať.

Foto
Peter Pellegrini podpísal novelu ústavy / TASR

Do ústavy sa zakotvujú dve pohlavia, a to muž a žena. Okrem iného sa rozširuje ústavnoprávna úprava sociálnych práv, konkrétne postavenie rodiny a ukotvenie rodičovských práv. Do ústavy pribudne aj zákaz surogátneho materstva:

„Zároveň Ústava Slovenskej republiky po novom zaručí rovnosť medzi mužmi a ženami pri odmeňovaní za vykonanú prácu,“ uviedla Kancelária prezidenta s tým, že novela zdôrazňuje zvrchovanosť Slovenska v základných kultúrno-etických otázkach, pokiaľ ide o ochranu života a ľudskej dôstojnosti, súkromný a rodinný život, manželstvo, rodičovstvo a rodinu, kultúru a jazyk, ako aj o veci s tým súvisiace, najmä v oblasti zdravotníctva, výchovy a vzdelávania.

Novelu ústavy v piatkovom (26.9.) hlasovaní podporilo 90 poslancov Národnej rady. Svoju účinnosť nadobudne 1. novembra.

 

Zdroj: TASR

 

Komentáre