Budú sa ňou zaoberať aj poslanci.
V lete sme vás informovali o petícii, ktorá sa týkala zachovania 10-minútového lístka v prešovskej mestskej hromadnej doprave (MHD). V súčasnosti sa zbierajú podpisy kvôli ďalšiemu kroku mestského podniku. Autor petície Miloš Beladič v nej uvádza, že nesúhlasí so zvyšovaním cien cestovného. Zaužívané 10 a 30-minútové lístky sú podľa neho nahradené drahými 20-minútovými a rovnako sa mu nepozdáva cena ročenky, ktorá podľa Beladiča stúpla na cenu vyššiu, ako je v hlavnom meste. Petičiari preto plánujú s pripomienkami vystúpiť aj na februárovom mestskom zastupiteľstve.
Hovorca mesta Prešov Michal Hudák pre Rádio Košice uviedol, že radnica úplne rozumie petícii. Každé zdražovanie sa podľa neho prirodzene vždy bude stretávať s nesúhlasom, dôležité je ale komunikovať dôvody zvyšovania ceny a uvedomiť si, že v priebehu času a vplyvom ekonomických dopadov je v určitom momente nevyhnutné:
„Podobne ako iné mestá a ich dopravné podniky, aj Prešov musel reagovať na ekonomické dopady konsolidácie verejných financií z dielne súčasnej vlády, ktorá sa priamo dotkne aj nášho dopravného podniku. Úprava cien cestovného bola ekonomickou reakciou na tieto dopady a nevyhnutným krokom, ktorý mesto muselo urobiť, ak chcelo zachovať službu verejnej dopravy tak, ako ju ponúkalo doteraz.“
Autorovi petície sa nepozdáva ani výška ročenky, ktorú porovnáva s tou bratislavskou. Tu však mesto argumentuje nedostatočnou informovanosťou, čo potvrdil aj Hudák:
„Bratislavskú MHD úprava tarify v reakcii na konsolidáciu verejných financií ešte len čaká (avizovaná na marec 2025). Porovnávať preto ceny v Prešove po úprave vzhľadom na konsolidáciu pre rok 2025 s bratislavskými cenami z roku 2023 ešte pred ich úpravou nie je správne a môže ľudí zavádzať. Prešovský dopravný podnik upravoval sadzby tak, aby bol dopad čo najmiernejší, prípadne nulový pre ekonomicky najzraniteľnejšie skupiny a pre Prešovčanov, ktorí využívajú MHD pravidelne a sú na ňu dennodenne odkázaní. Aj preto je náš rezidenčný ročný cestovný lístok pre I. tarifné pásmo najlacnejší spomedzi troch najväčších krajských miest, a to 198 eur.“
Rovnako je to podľa Hudáka aj v prípade rezidenčného trojmesačného lístka:
„Prešov ponúka bezkonkurenčne a bezprecedentne najlacnejší cestovný lístok pre prešovskú mládež a seniorov, ktorí patria k ekonomicky najzraniteľnejším cenovým skupinám – ročný evidenčný za 1 euro, ktoré je zaplatené pri zaregistrovaní a zvyšok roka je jazdenie MHD bezplatné.“
Týmto benefitom podľa Hudáka nezatriasla ani konsolidácia a ostáva za nezmenenú cenu. To, ako bude mesto petíciu vyhodnocovať, záleží tiež od toho, či splní všetky zákonné náležitosti. Mestu ale zatiaľ nebola doručená. Ak všetky náležitosti splní, bude sa jej venovať, či už z pozície mestského úradu, alebo sa ňou bude zaoberať mestské zastupiteľstvo. Radnica tiež dodáva, že autor petície nie je s metropolou Šariša nijak spojený a ani odtiaľ nepochádza. Je preto podľa nej prinajmenšom zvláštne, že sa rozhodol spustiť túto petíciu. Beladič argumentuje, že podobné petície riešil aj v iných slovenských mestách.
Autor: RÁDIO KOŠICE